ТРУДНОЋА НЕ МОРА ДА ВОДИ У ГОЈАЗНОСТ: Једноставна правила у исхрани за време другог стања

22. 09. 2021. у 15:00

ЈЕДНА од највећих заблуда је да би жена у другом стању требало да "једе за двоје". Чињеница је да калоријски унос труднице расте, али није неопходно да трудница удвостручи унос калорија, већ би он требало да порасте за неколико стотина калорија до краја трудноће.

ТРУДНОЋА НЕ МОРА ДА ВОДИ У ГОЈАЗНОСТ: Једноставна правила у исхрани за време другог стања

Фото: Depositphotos

Пораст телесне тежине код сваке жене варира, у зависности од килаже коју је имала пре трудноће, исхране у току трудноће и других фактора.

Како би жена одржала виталност и одговарајућу килажу за време трудноће, а истовремено обезбедила све потребне састојке за правилан раст и развој бебе, неопходно је да се придржава неких једноставних правила у исхрани за време трудноће.

Воће и поврће

Препорука је да се уноси четири до пет порција воћа и поврћа на дан. Порције могу да буду у свежем, сувом или замрзнутом облику, као и у облику сокова и смутија. Свеже и замрзнуто воће и поврће имају виши ниво витамина и других нутријената.

Протеини

Протеини животињског порекла су најбољи извор гвожђа и есенцијалних амино-киселина. Најздравији извор протеина представљају риба, телетина, пилетина, јаја... Постоје и други добри извори протеина, попут киное, пасуља, леблебија, сочива, махунарки, орашастих плодова, као и печурака.

Гвожђе

У току трудноће, количина крви мајке се удвостручује, тако да је неопходан већи унос гвожђа како би се створило довољно хемоглобина. Код већине жена на почетку трудноће постоје довољне залихе гвожђа које задовољавају повећане потребе организма, барем до трећег или четвртог месеца трудноће. Уколико су залихе недовољне и мајка постане анемична, постоји већи ризик од превременог порођаја, мале телесне масе бебе... Намирнице богате гвожђем су телетина, ћуретина и пилетина, лосос, туна, сушене кајсије, жуманце, бразилски орах, бадеми, тамно зелено поврће, интегрални пиринач...

Калцијум

Дневни унос калцијума за труднице је веома битан и обезбеђује се конзумирањем млека, јогурта и сира. Осим млечних производа, биљна млека, броколи, купус, кељ, бадеми, купине, смокве су такође богати калцијумом.

Масноће

Масноће би требало да чине 30 одсто дневног јеловника труднице. Висок унос масноћа може да повећа ризик од дијабетеса код бебе у будућности, истакли су научници са Универзитета у Илиноису. Међутим, нису све масти лоше, а за здраву и балансирану исхрану је неопходан довољан унос мононезасићених и омега-3 масних киселина, које су познате и као "добре масноће". Храна богата мононезасићеним мастима укључује рибу, маслиново уље, сусамово уље, авокадо, семенке и орашасте плодове.

Алкохол и кофеин

Бројни водичи говоре да труднице могу конзумирати веома мале количине алкохола на недељној бази, али не постоји количина која би се могла препоручити као у потпуности безопасна за бебу и трудницу. Уколико трудница конзумира превелике количине кофеина у току трудноће, постоји повећан ризик од мале тежине бебе на порођају, која касније може довести до здравствених проблема.

Влакна

Житарице са целим зрном, махунарке, воће и поврће су богате влакнима. С обзиром на то да се ризик од затвора повећава у току трудноће, исхрана богата влакнима је неопходна како би се овај ризик свео на минимум. Студије су показале да унос влакана у току трудноће смањује ризик од хемороида, који се често јављају код трудница.

Цинк

Цинк је елемент у трагу који је неопходан за нормално функционисање имунског система, раст и развој организма, синтезу протеина и метаболизам нуклеинских киселина. С обзиром на то да су све ове функције веома важне за нормалан раст и деобу ћелија, цинк је веома важан елемент за развојни период фетуса. Најбољи извори цинка су дагње, крабе, шкампи, риба, пилетина, ћуретина, семенке сунцокрета, орашасти плодови, ђумбир, лук, цереалије, јаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи