ТРТИЧНА КОСТ МОЖЕ ДА БОЛИ И ЗБОГ ТУМОРА: Тегобе при седењу и пражњењу често су услед проблема кичменог стуба

И. Ковачић

28. 08. 2021. у 14:00

БОЛ приликом седења и пражњења црева најчешће потиче од проблема са тртичном кости. С обзиром на то да ретко ко од лекара, осим ортопеда, помисли на ову патологију, пацијенти са овим симптомима неретко лутају од лекара до лекара не би ли утврдили узрок својих тегоба.

ТРТИЧНА КОСТ МОЖЕ ДА БОЛИ И ЗБОГ ТУМОРА: Тегобе при седењу и пражњењу често су услед проблема кичменог стуба

Фото: Depositphotos

Доктор Милан Мирковић, са Одељење за хирургију кичменог стуба Института за ортопедију "Бањица", каже да постоји неколико разлога због којих долази до појаве болова у завршном делу кичменог стуба:

 - Најчешћи разлози за настанак болова у и око тртичне кости су истегнуће и запаљење њених лигамента, артроза тртичног зглоба, његови преломи, уганућа и ишчашења и на крају појава тумора.

Наш саговорник објашњава да се због бројних мекоткивних структура којима је окружена тртична кост, она стално покреће:

 - У таквим околностима и лакше повреде или обољења ове регије могу да направе велике нелагодности и болове, поготову приликом седења и пражњења црева. Бол може да буде врло интензиван, да траје дуго и најчешће се појачава и на најмањи додир или притисак на тртичну кост.

Истегнућа, запаљења и преломи тртичне кости углавном настају након падова и удараца у ову регију. Али, до њене повреде може да дође и после порођаја или понављања неких активности које оптерећују мишиће који се припајају у тртичној регији. Артроза зглоба тртичне кости настаје на терену дегенеративних промена.

Постепено окоштавање

ТРТИЧНА кост стручно се назива кокцикс. Она представља завршетак кичменог стуба. Састављена је из више сегмената, најчешће четири, који су на рођењу слободни, да би се касније спојили, а у адолесценцији и окоштали. И. Ковачић

 - Болови се обично јаве одмах, али неретко и после дужег времена од повреде као последица лоше сраслих прелома или застарелих дислокација - каже нам др Мирковић. - Зато је врло битно да се на време дијагностикује ова повреда и растерети седална регија како би се дала шанса прелому да зарасте и обезболи се. За тачну дијагнозу обично је довољан рандгенски снимак.

Када је о лечењу тртичне кости реч, оно може да буде помоћу лекова, а неретко и помоћу хирургије.

 - Тумори сакралне и тртичне регије нажалост нису ретки - каже наш саговорник. - Управо постојање различитих врста тумора у овој регији разлог је зашто пацијенти морају сваки бол настао спонтано да схвате озбиљно. Лечење је готово увек оперативно након биопсије.

Бол у тртичној кости може да се јави и због проблема са доњим делом леђа, па чак и са вратним делом кичме.

 - Ми то називамо удаљени узроци - каже др Мирковић - У данашње време када постоји разна напредна дијагностика, магнетна резонанца и скенер болне регије, методе су којима се даје предност како би се јасно дијагностиковао проблем. И у овом случају лечење може да буде неоперативно или оперативно у зависности од узрока бола. У сваком случају повреде и обољења могу битно да утичу на квалитет живота ако се запусте и сваки бол у овој регији разлог је за јављање лекару.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину