НИСУ СВИ ЛЕКОВИ ПРОТИВ БОЛОВА ОПАСНИ ПО БУБРЕГЕ: Доктор Слободан Јанковић о контролисаном коришћењу терапије

24. 08. 2021. у 15:00

ВЕЛИКА дилема међу пацијентима који имају проблема са бубрезима јетсе то да ли лекови који умањују болове могу да буду опасни по даљи развитак болести. Међутим, само одређена група лекова може да доведе до последица, не и сви остали, објашња професор доктор, Слободан Јанковић.

НИСУ СВИ ЛЕКОВИ ПРОТИВ БОЛОВА ОПАСНИ ПО БУБРЕГЕ: Доктор Слободан Јанковић о контролисаном коришћењу терапије

Фото: З.Јовановић

 - Нису сви лекови против болова потенцијално опасни по бубреге, већ група која се зове "нестероидни антиинфламаторни лекови", и у коју спадају између осталих "диклофенак", "метамизол", "ибупрофен", кеторолак, ацетилсалицилна киселина, пироксикам, итд. Ова група аналгетика је потенцијално опасна по бубреге само ако се користи дуго времена без престанка, на пример три недеље или дуже. Тада преко блокаде стварања извесних медијатора у бубрегу отежава протицање крви, што има за последицу постепено пропадање ткива бубрега, објашњава доктор.

Такође, истиче да дуготрајну примену ових лекова треба избегавати кад год је то могуће, или их заменити са парацетамолом или аналгетицима из групе опиоида. Ако је њихова дуготрајна примена ипак неопходна, онда треба водити рачуна да се уноси довољно течности како би се одржало редовно мокрење, и треба избегавати истовремену примену других лекова који делују токсично на бубреге.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи