ИНТЕРВЈУ ДОКТОР ПЕТАР ЂУРИЋ: Када боле бубрези пропадају сви органи, а прво страда срце!

И. Ковачић

16. 08. 2021. у 12:40

КАДА оболе бубрези, нарушава се здравље комплетног организма. Ослабљена функција овог парног органа узрокује обољење срца, коштано-зглобног система, дигестивног тракта, ремети и лучење одређених хормона, синтезу кључних витамина и доводи до дизбаланса минерала. Како болест напредује, јављају се промене на кожи, несаница, замор, лоша ухрањеност, анксиозност и депресија.

ИНТЕРВЈУ ДОКТОР ПЕТАР ЂУРИЋ: Када боле бубрези пропадају сви органи, а прво страда срце!

FOTO: Arhiva novosti

Доктор Петар Ђурић, нефролог Клиничко-болничког центра "Звездара" у интервјуу, за "Новости", каже да се кардиоваскуларне болести, као пратеће јављају већ од раних стадијума хроничне болести бубрега:

 - С тога је рано препознавање и лечење срчаних болести кључан део стратегије лечења хроничних бубрежних болесника. Битно је да истакнем да проблеми са срцем код оболелих од бубрега могу да буду провоцирани и тиме што пацијенти пуше, имају висок крвни притисак, поремећај масти и инсулинску резистенцију. Међутим, неретко су кардиоваскуларне болести код оболелих од болести бубрега директна последица хроничног стања упале, оксидативног стреса, ендотелне дисфункције, кардиоваскуларних калцификација, поремећаја метаболизма минерала и цревнe дисбиозе.

Зашто болесни бубрези тако негативно утичу на срце?

 - Рад срца и бубрега је блиско повезан, како у новонасталим, тако и у хроничним обољењима. С обзиром на то да хронична болест бубрега узрокује накупљање бројних токсичних продуката у крви, често доводи до постојања и вишка воде у организму, такво стање води ка ремоделовању срца и настанку задебљања зида леве коморе, потом ожиљавању и смањењу капиларне мреже срчаног мишића. У стручној литератури се то често назива и уремијска кардиомиопатија и присутна је код око 80 одсто пацијената лечених хемодијализом. То је и главни узрок њиховог фаталног исхода.

У петом стадијуму - дијализа

На основу чега се поставља дијагноза хроничне болести бубрега?

- Хронична болест бубрега се дефинише као оштећење бубрега које траје дуже од три месеца, без обзира на то која је болест довела до оштећења. Параметри на основу којих процењујемо бубрежну функцију су ниво серумског креатинина, пол, раса и старост. Хроничну болест бубрега делимо у пет стадијума. Најтежи је пети, када обично започињемо лечење са неком од метода замене бубрежне функције, дијализама или трансплантацијом бубрега.

Шта се дешава са прогресијом хроничне болести бубрега?

 - Једна од компликација је и појава анемије. Јер, нарушена функција бубрега доводи до недостатка једног хормона, који се синтетише највећим делом у бубрезима, а мање у јетри, а који доприноси настанку црвених крвних зрнаца. Последице ове врсте анемије су смањење толеранције на напор, радне способности, сазнајних могућности, сексуалне дисфункције. Потом долази и до поремећаја сна и депресије. Током еволуције хроничне болести бубрега јавља се и поремећај метаболизма минерала, што се испољава смањењем серумског калцијума, порастом серумских фосфата, поремећеним лучењем паратиреоидног хормона и смањеним стварањем активне форме витамина Д. Последице се највише огледају на коштано-зглобном систему.

Могу ли такве последице да се спрече?

 - Постоје биолошки лекови, доступни и код нас, и постоји могућност њиховог давања пацијентима са одређеним степеном бубрежне слабости, као и са одређеном тежином анемије. У нашој земљи доступни су и лекови - везивачи на бази калцијума. Међутим, они носе ризик од појаве ванкоштаних калцификација. Има и лекова - некалцијумских везивача фосфата, али они још увек нису доступни на терет здравственог осигурања. Такође, примена витамина Д је значајна у раним фазама повећаног лучења паратиреоидног хормона. Његова употреба, такође захтева опрез, јер може да доведе до прекомерне апсорпције фосфата из црева, као и до прекомерног смањења лучења паратиреоидне жлезде и адинамичне болести костију. У скорије време у употреби су и селективни метаболити витамина Д, који се везују за саму паратиреоидну жлезду, а мање за рецепторе у дигестивном тракту, па је ризик од хиперкалцемије мањи.

Како болест бубрега утиче на органе за варење?

 - Поремећаји дигестивног тракта су веома чести у хроничној болести бубрега и могу да буду први знак одмакле болести, а некада није било ни ретко да се одмакла болест бубрега открије на гастроентеролошком одељењу. Сви делови дигестивног тракта су склони оболевању током хроничне болести бубрега. Чир и упала слузокоже желуца данас се ређе виђају код хроничне бубрежне слабости него некад. Разлог је благовремено лечење отказивања рада бубрега и боље дијализе. И сад се, међутим, често јављају и чиреви, који су у односу на општу популацију чешће вишеструки, као што је и учесталост крварења чешћа у односу на општу популацију. Затвор је такође честа компликација, нарочито код дијализних болесника.

Анеуризме у глави

Како оболели бубрези делују на крвне судове?

- Тако што 16 одсто пацијената са полицистичним бубрезима имају анеуризме на крвним судовима главе. Осим ових, пацијенти са полицистичном болешћу бубрега могу да имају и друге васкуларне абнормалности, као што је дисекција грудне аорте, анеуризме срчаних артерија или оклузије и артерија и вена ока.

Да ли се овај негативан утицај на дигестивни тракт одражава и на поремећаје у исхрани?

 - Наравно. Учестали су пацијенти са одмаклим стадијумима бубрежне болести лоше ухрањени, што је, такође, узрок неповољног исхода ових болесника. Јер, и дијета са смањеним уносом протеина, која се примењује за успорење напредовања бубрежне болести, али без супституције кетоаналозима, може довести до малнутриције (лоше ухрањености).

Када пацијенти који пате од болести бубрега почињу да се суочавају са неуролошким и менталним проблемима?

 - Што лечење дијализом дуже траје, то су неуролошке компликације чешће и израженије, али се неуролошка обољења јављају и пре отпочињања дијализе. Једна од њих је и уремијска енцефалопатија која је доминантно последица накупљања токсина у крви. Најчешћи ментални поремећаји који погађају ове пацијенте су анксиозност, несаница, депресија и склоност суициду, поремећена меморијска способност, а у најтежим случајевима психоза, делиријум и кома. Такође, честа је и периферна полинеуропатија која се манифестује болом и трнцима у ногама и рукама, а некад се дешава и пад стопала.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: Они су тотални кретени, рекао после повика да је Француска одговорна за крвопролиће

СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"

"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".

22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17

Коментари (0)

БИЛО ЈЕ ТУЖНО, ФАЛИЛИ СУ ЂОКОВИЋ И ФЕДЕРЕР: Ферер проговорио о Надаловом опроштају