КАКО ВРЕМЕНСКЕ ПРИЛИКЕ УТИЧУ НА ТЕЛО? Болови у зглобовима и оток због влаге

16. 08. 2021. у 11:00

ОБОЛЕЛИ од реуматских болести ових дана на све могуће начине покушавају да ублаже тегобе и траже помоћ лекара, јер им је велика влажност ваздуха погоршала стање. Осим што им услед повећане влаге зглобови отичу, они и боле, па је често потребна већа доза лекова како би се тегобе смањиле и умириле.

КАКО ВРЕМЕНСКЕ ПРИЛИКЕ УТИЧУ НА ТЕЛО? Болови у зглобовима и оток због влаге

Фото: Depositphotos

Доктор Никола Рогановић, реуматолог, каже да се реуматичарима стање погоршава најчешће пред захлађење и кишу:

 - Тада обично долази и до пада атмосферског притиска, па се услед тога ткива "шире" испуњавајући слободан простор. То практично значи да већ упаљена зглобна мембрана може још више да отекне и да узрокује већи оток и јачи бол у зглобу. Због тога је распрострањена појава да неки реуматолошки пацијенти могу да "предвиђају" временске прилике.

С обзиром на то да није могуће избећи неповољне временске услове, а постоје знаци погоршања болести, потребно је кориговати терапију као и код било којих других разлога за погоршање.

 - Уколико се ради о реуматоидном артритису, краткорочна примена кортикостероида може довести до потпуног повлачења тегоба - каже др Рогановић. - Уколико су у питању артрозе, привремено појачан унос аналгетика и адекватна физикална терапија могу да омогуће знатно побољшање или повлачење тегоба.

Лекари процењују да сваки десети становник наше земље има неку болест коштано-зглобног система.

 - Рaзлог лежи у томе што је становништво генерално све старије, а с годинама су учесталије и болести коштано-зглобног система - каже др Рогановић. - Старији од 55 година углавном болују од дегенеративних обољења зглобова (артроза), и то највише колена и кука, а код жена је честа остеопороза због хормонског дисбаланса после менопаузе.

Идеални услови

ДОКТОР Никола Рогановић каже да су идеални временски услови за реуматолошке пацијенте повишен ваздушни притисак, нижа влажност и умерена температура. То, уз редовну терапију, доприноси да се болест "притаји".

Иако се због болова у зглобовима многи пацијенти мање крећу, др Рогановић каже да је то погрешно и да оболели од коштано-зглобних болести треба да буду умерено физички активни. То помаже да се зглобови "размрдају", јер физичка активност има сличан ефекат као аналгетици.

 - Физичка активност је значајна и зато што спречава да се добију прекомерни килограми - каже наш саговорник. - Јер, гојазност представља један од фактора ризика и то не само због повећаног оптерећења носећих зглобова, као што су колена, кукови и зглобови кичменог стуба, већ и због повећаног стварања прозапаљенских цитокина који доводе до убрзане разградње хрскавице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)