КВАЛИТЕТАН САН СПРЕЧАВА СРЧАНИ УДАР: Спавање краће или дуже од седам сати даје веће шансе за смрт

12. 08. 2021. у 11:40

ЈЕДНА америчка студија показала је да људи који ноћу спавају између шест и седам сати имају мањи ризик за срчани или мождани удар од оних који спавају више или мање од тога. Научници су ово закључили после седам и по година праћења 14.079 испитаника.

КВАЛИТЕТАН САН СПРЕЧАВА СРЧАНИ УДАР: Спавање краће или дуже од седам сати даје веће шансе за смрт

Фото: Depositphotos

Да би измерили колики је ризик за кардиоваскуларне болести, применили су такозвану формулу спавања у којој се између осталог мери и просечна дужина сна, а испитаницима је мерен и ниво Ц реактивног протеина (ЦРП) који је доказано повезан са болестима срца, па је праћен ризик за обољење од атеросклеротске кардиоваскуларне болести (АКВБ).

Будући да су у мерење ризика за АКВБ укључени и године, пол, раса, крвни притисак и холестерол појединца, стручњаци су могли да израчунају и ризик од срчаног или можданог удара (ако су шансе за АКВБ нпр. мање од пет одсто, ниске су шансе и за срчани удар), а просечан ризик укључених био 3,5 одсто. Истраживачи су нагласили да су те податке добили мерећи све наведено и време које сваки појединац проведе спавајући, а најмањи ризик су имали они који дневно спавају између шест и седам сати.

Аутор студије др Картик Гупта из болнице "Хенри Форд" у Детроиту рекао је да често на спавање гледамо као на фактор који утиче на кардиоваскуларна обољења, али да добар сан код многих може да смањи кардиоваскуларни ризик.

 - Испитаници који су спавали мање или више од шест до седам сати имали су веће шансе за смрт од неке срчане болести - објаснио је Гупта и истакао да је уз исхрану и вежбање, кључно пазити и на дужину и квалитет сна.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности