ОБАВЕЗНА ПРОВЕРА ПЛУЋА НАКОН ПРЕЛЕЖАНЕ КОРОНЕ: Средња или тешка инфекција изазива бројне компликације

И.К.

26. 07. 2021. у 16:06

СВАКОГ уторка на Клиници за пулмологију Универзитетског Клиничког центра Србије, у постковид амбуланти сви који су прележали инфекцију короном, а још имају тегобе са дисањем могу да обаве детаљан преглед. Професор др Виолета Вучинић, директорка Клинике за пулмологију, за "Доктор у кући", каже да је ова амбуланта формирана управо због компликација које ковид-инфекција може да изазове и да би се утврдило колико су оне трајне.

ОБАВЕЗНА ПРОВЕРА ПЛУЋА НАКОН ПРЕЛЕЖАНЕ КОРОНЕ: Средња или тешка инфекција изазива бројне компликације

Фото: Depositphotos

 - Овде детаљно пацијенту могу да се ураде анализе, провери дисајна функција, радиографски налаз - каже професорка Вучинић.

Према њеним речима, пацијентима који су имали средње тешку или тешку форму ковида, у такозваном постковид периоду могу да се десе бројне компликације.

 - Плућна тромбоемболија је једна од њих - каже наша саговорница. - Врло често овај проблем је и тешко утврдити јер се пацијенти жале на врло дискретне тегобе. Најчешће помињу осећај замора, или пролонгирани кашаљ, што су у суштини све врло неспецифични симптоми да би се посумњало на плућну тромбоемболију. Тек уз детаљније лабораторијске анализе и плућну ангиографију откриване су им ове озбиљне патолошке промене.

Следећи могући налаз на "постковид" плућима јесу фиброзне промене, које се дешавају чак и код претходно потпуно здравих људи, непушача, који пре него што су добили ковид, нису имали никакве плућне тегобе нити обољења.

Најпоуздранији налаз

ПЛУЋНА ангиографија је један од кључних дијагностичких метода за проверу стања плућа. То је преглед крвних судова плућа на скенеру уз коришћење контраста. Преглед у просеку траје од пет до 10 минута, а са целокупном припремом око сат времена. Тек на основу овог налаза лекар може да буде сигуран да ли у крвотоку дисајних путева постоји тромб.

 - Фиброзне промене на плућима могу да заостану веома дуго и да буду врло обимне, чак до те мере да компромитују нормалну плућну вентилацију као и ниво размене гасова, односно да доведу до пада кисеоника у крви - напомиње професорка Вучинић. - Познати су ми случајеви пацијената који су морали да користе оксигену терапију због обимних постковид фиброза у плућима. Поједини инострани доктори су чак користили у случајевима својих болесника са постковид променама и оралне антифибротике. Међутим, ово су само спорадични подаци, а званични став у терапији постковид фиброзирајућих промена у плућима још увек не постоји. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)