НОВОЈ ВЛАДИ - ПРАЗНА КАСА: Чим ступе на дужност, црногорски министри ће морати да се суоче са великим привредним падом

Е. Б. Т. - С. Б.

03. 09. 2020. у 17:00

ЦРНА Гора ишчекује нову Владу, али ће министре затећи старе муке.

НОВОЈ ВЛАДИ - ПРАЗНА КАСА: Чим ступе на дужност, црногорски  министри ће морати да се суоче са великим привредним падом

Фото Влада ЦГ

 Пандемија изазвана короном озбиљно је успорила привреду. Туристички центри, у којима се створи скоро четвртина свега у Црној Гори, у најбољем случају угостиће тек половину лањских гостију, па је дубок пад економије неминован. Као и буџети већине других европских земаља, и црногорски је већ у "црвеном". Руку под руку са "минусом" иде даље задуживање и повећање већ приличног јавног дуга ове земље.

Уместо наредне године, јавни дуг Црне Горе ће већ до краја ове достићи 82,5 одсто бруто домаћег производа. Јавне финансије ове земље крај јуна дочекале су са мањком од 206,6 милиона евра, што је 4,5 одсто БДП. Уколико туризам на крају сезоне падне за 40 одсто, Министарство финансија очекује привредни пад од 6,8 одсто на крају године. Међународне институције, попут Светске банке, страхују да би понор могао да достигне и 8,9 одсто.

Економисти у Црној Гори истичу да ће резултат зависити пре свега од тога када ће се обуздати криза изазвана ковидом 19.

- Без обзира на промену владе, проблеми остају, и то пре свега они који су изазвани ковид-кризом и њеним утицајем на туризам - објашњава економски аналитичар Василије Костић. - Туризам је генератор уравнотежења платног биланса Црне Горе и обезбеђује ликвидност привреде. Учествује са 23 до 25 одсто у бруто домаћем производу. Ковид-криза је основни проблем. Још нема података о туристичкој сезони, али је пад вероватно већи од 50 одсто. Но, није искључено да се ситуација поправи.

Фото: В. Н.

Корона растерала туристе у Црној Гори

Аналитичарима у Београду делује да је нова влада пред два изазова. Марко Обрадовић, сарадник Центра за европске политике, сматра да ће се суочити са проблемом финансирања дефицита и падом привредне, а посебно туристичке активности. Очекује их, верује, повећање незапослености, отежано измиривање кредитних обавеза и привреде и становништва, али и државе, услед смањења фискалних прихода:

МИЛО КОЧИО УВОЗ ИЗ СРБИЈЕ

ОКО 35 одсто увоза у Црну Гору долази из Србије, која је један од њених највећих спољнотрговинских партнера - каже Драгољуб Рајић, координатор Мреже за пословну подршку.

- Уплив политике је доста утицао на то да се тај проценат смањи. У последњих шест месеци је било приличног "трвења" и царина се користила као инструмент за пооштравање услова увоза из Србије, додатно се проверавала и задржавала роба на границама.

- Међународни монетарни фонд у последњим анализама прогнозира пад БДП Црне Горе за око девет одсто, што ће се одразити на све економске и финансијске токове у тој земљи. Јавни дуг Црне Горе је у марту ове године износио око 72 процента бруто домаћег производа, а може се очекивати да се приближи граници од 100 одсто. То новим властима неће оставити много простора за додатно задуживање по прихватљивим каматним стопама. Потпуни дебакл туристичке сезоне снажно ће погодити економију те земље. Многа предузећа, али и породице, наћи ће се на рубу егзистенције. Због већ великог јавног дуга и смањених буџетских прихода, држава неће имати много простора да директније помогне.

Он, ипак, указује да би позитиван ефекат на економске токове могло да има формирање нове владе која неће имати везе са досадашњим, окошталим политичким структурама.

- Уколико нова власт поведе снажну борбу против корупције, може се очекивати оживљавање читавог једног сегмента привреде који је директно везан за државу - јавне набавке, јавна предузећа, јавни радови - истиче Обрадовић.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

СПЕКТАКЛ У БОЛОЊИ: Марко Подрашчанин осваја четврти пут за редом Куп Италије са Лубеом