СКРИВАЈУ ЗАРАЗУ НА ЗЕТСКИМ ФАРМАМА? До сада еутаназирано више од 100 крава због кју грознице

Ива Стојадиновић

09. 10. 2024. у 08:20

ЗБОГ кју грознице до сада је у Црној Гори еутаназирано нешто више од 100 крава, а исту судбину очекује још најмање 60 грла.

СКРИВАЈУ ЗАРАЗУ НА ЗЕТСКИМ ФАРМАМА? До сада еутаназирано више од 100 крава због кју грознице

Фото Shutterstock

 У Министарству пољопривреде оцењују да сточни фонд није угрожен, те тврде да се зараза до сада појавила у две општине – у Даниловграду и Никшићу. Ипак, из Удружења сточара тврде да болести има и на фармама у Зети, што званичне институције за сада негирају.

Министар пољопривреде, шумарства и водоснабдевања Владимир Јоковић, каже да се због сумње на болест прати још око 200 говеда.

- Ситуацију са кју грозницом пратимо из дана у дан, ништа нисмо препустили случају. Постоје фарме које су већ "очишћене", као и оне за које се чека треће ПЦР испитивање из млека како би се прогласиле безбедним. Ових дана је по позиву надлежних лабораторија стигло више узорака са многих фарми за које се доказало да се не ради о кју грозници. Дакле, ситуација јесте озбиљна, нарочито на фармама где се још нису спровеле мере, али сточни фонд није угрожен - тврди Јоковић.

Према његовој оцени, највећи проблем је где са угинулим животињама, јер општине нису обезбедиле локације за безбедно закопавање лешина. Влада је још пре две седмице наложила да се хитно одреде локације, како би се спречило ширење заразе, али Јоковић каже да поступак од предлагања одређене локације до одобрења траје јер подразумева поступак – потврду да се на ту локацију лешине могу нешкодљиво закопати.

Управа ветерине

ЛАКИЋ наглашава да је разговарао са директором Ветеринарске управе Владимиром Ђаковићем, али да је он одбио да потврди заразу у Зети, бранећи се да он нема ту информацију.

-Ове информације су лако проверљиве, не само од наведених институција већ и од самих фармера на терену - тврди Лакић.

- Општине Никшић и Даниловград предложиле су неколико локација, али се траже и друга решења. Напомињем да су још четири локалне самоуправе дале предлоге који ће се разматрати. Како би нека локација могла да се користи за ове намене и не би изазвала сумњу да се лешеви животиња одлажу на прописан начин, потребно је урадити одређена испитивања, што локалне самоуправе раде и очекујемо убрзо резултате - објашњава Јоковић.

Упркос уверавању његовог ресора и Управе за безбедност хране, ветерину и фитосанитарне послове да се у сузбијању кју грознице поштује струка, те да је зараза под контролом, сточари немају поверења. Секретар Удружења сточара Даниловград Владо Лакић тврди да се зараза појавила и на две фарме у Зети, што у Управи за ветерину нису желели да потврде.

-Тестирањем једног дела крава, потврђено је присуство специфичних антитела кју грознице. Ветеринарска управа о томе данима ћути и не излази у јавност са тим информацијама. По закону о ветеринарству дужни су исте те фарме ставити под надзор и одредити карантин, узорковати крв и млеко од свих животиња на газдинству где је дошло утврђивања присуства специфичних антитела. Ветеринарска управа то не чини из њима знаних разлога - тврди Лакић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОТАКАО САМ ДНО И МОГАО САМ САМО НАПРЕД: Мбапе направио паметан потез