НЕСПРЕМНИ ЗА ЂАЧКЕ КЛУПЕ: Због говорних потешкоћа, више од 600 малишана у Црној Гори неће поћи у основну школу
СТОТИНЕ малишана у Црној Гори сваке године неспремно је да седне у ђачке клупе са својом генерацијом, те се у школу уписује са годином закашњења.
Разлога за то је више, а све чешће је кривац неки вид говорне сметње, те стручњаци апелују да се у раној доби дозира употреба технологија, а више времена посвети разговору и активностима. Неретко и родитељи нађу начин да одложе почетак школовања желећи да деци продуже безбрижно доба и из убеђења да им је са непуних шест година живота рано за обавезе.
Према црногорском закону родитељи су у обавези да децу упишу у први разред основне школе у оној календарској година када дете пуни шест година, што често значи да су прваци и са непуних шест година. Ипак, годинама уназад, психолози и педагози процене да више од 600 деце није спремно да започне образовање. У тим случајевима се упис одлаже за годину, а препоручује се још година похађања предшколске установе.
Изузетак није била ни ова година, 2. септембра у школске клупе није село 630 девојчица и дечака, односно осам одсто генерације предвиђене за упис. Оваква статистика није затекла надлежни ресор. У Министарству просвете, науке и иновација кажу да је слично било и ранијих година.
Мобилни, таблет, цртаћи - кривци
ДА је један од главних разлога због чека се деци одлаже полазак у школу говорно-језичка потешкоћа, потврдила је и логопед Алма Беговић. Ипак, наводи да постоји низ оправданих разлога због којих се деца касније уписују.
- Мој савет родитељима је да што више проводе квалитетног времена с децом. Да што мање, односно до треће године никако оно не користи мобилне телефоне, таблете или да гледа цртане на страном језику - поручила је Беговићева.
- У претходној школској години имали смо 628 одложених уписа, а ове године је то 630 и ако то упоредимо са земљама из окружења, наш број је знатно мањи у односу на њих - казали су из министартсва.
Детињство
НИЈЕ реткост да родитељ, верујући да тиме продужава безбрижан део детињства и да тиме спречава рано сусретање детета са школским обавезама, тражи начин да се полазак у школу одлложи. Имају могућност да дају такав предлог, морају и да га образложе, па се у неким случајевима њихов захтев одобри. Коначну одлуку о одлагању доноси стручна комисија.
Колико је учестало да деца, до готово пред сам полазак у школу нису савладала говорне вештине, говори податак да је је само у једној предшколској групи у подгоричком вртићу, од преко 30 малишана половина препоручена за посете логопеду. Како нам је рекао један од родитеља чије дете је у тој групи, деца која нису још савладала све гласове и говорне вештине, имаће могућност да у току боравка у вртићу имају термин код логопеда и до уписа покушају савладају све препреке.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)