СКУП ЦЕХ КЈУ ГРОЗНИЦЕ: Министар Јоковић негира одговорност за ширење заразе и обећава сточарима надокнаду штете

Ива Стојадиновић

10. 09. 2024. у 07:56

СТОЧАРИ тврде да је ситуација са ширењем кју грознице алармантна, те да се зараза не контролише како би требало. Поједини тврде да болест прети да потпуно уништи сточни фонд и затвори фарме у Црној Гори. Ипак, министар пољопривреде Владимир Јоковић тврди да су спроведене мере за спречавање болести и то веће него у региону и Европи. Истакао је и да ће сви фармери, чије животиње су еутаназиране, добити новчану надокнаду.

СКУП ЦЕХ КЈУ ГРОЗНИЦЕ: Министар Јоковић негира одговорност за ширење заразе и обећава сточарима надокнаду штете

Влада ЦГ

Због кју грознице, на територији Општине Никшић и у Бјелопавлићима је до сада успавано 59 грла. Због навода да животиње нису адекватно уклоњене, Јоковић се оградио да то није у надлежности његовог ресора, већ да о томе воде бригу локалне самоуправе. Тврди да су предузете све потребне мере, чим се појавио први случај болести. 

- Чим смо добили информацију да се појавила кју грозница, формирали смо стручни тим и спровели мере никад веће у региону, а сигуран сам да веће нису спроведене ни у Европи. Када је реч о уклоњеним животињама на територији Општини Никшић, Министарство нема надлежност да се бави закопавањем грла. То је надлежност локалне заједнице, а инспектори су радили на томе да све буде одрађено како треба - казао је Јоковић – позивајући надлежне да утврде да ли је било нечијих пропуста.

Тврди да се појављују снимци угинулих животиња поред пута, те да то нема везе са случајевима грла успаваних због болести. Наводи да је новац за изградњу постројења за складиштење угинулих животиња обезбеђен још пре неколико година, али да он није завршен због опструкције еколога. Како је објаснио, у постројењима би биле уклоњена и грла угинулих и еутназираних животиња и производа, те да би требало да буде расписан тендер уз еколошку процену да се такав објекат изгради у Никшићу. Нагласио је и да ће држава помоћи сточарима, те да ће надокнадити штету коју су претрпели.

- Добићете онолико колико је процењена вредност. Ако неко мисли да на овоме заради, то је немогуће. Овде смо сви губитници – поручио је министар.

Ипак, да је ситуација далеко од добре, те да постоји претња да се потпуно уништи сточни фонд и затворе фарме, упозоравају и сточари, али и политичари.

-Имамо ситуацију да морамо еутаназирати више стотина висококвалитетних музних грла стоке, што проузрокује директну вишемилионску штету по буџет Црне Горе, а многоструко већу штету по буџет и онако осиромашених сточара. Исто се може рећи и за руководство локалних управа Никшића и Даниловграда, које су својим деловањем, нестручним и несавесним радом угрозиле здравље становништва, а сигурни смо и утицали на даље ширење заразе - тврди секретар Удружења сточара Даниловград Владо Лакић.

Он указује и на пропуст у раду надлежних органа када је у питању контрола ширења заразе, јер, истиче, постоји велика вероватноћа да део млека од заражених грла завршава у рафовима продавница у виду сира и других прерађевина чија производња не захтева његову пастеризацију. Због свега Лакић позива надлежне у одговорним институцијама да поднесу оставку, а надлежне у тужилаштву да се позабаве овим случајем.

 Сир на тржишту безбедан

ДИРЕКТОР Управе за безбедност хране, ветерину и фитосанитарне послове Владимир Ђаковић саопштио је да је могућност заразе конзумирањем производа заражених крава скоро немогућа.

-На пијацама се могу наћи само проверени производи, од проверених произвођача. Сваки сир који је на тржишту је од проверених произвођача, а нико не препознаје пренос заразе преко производа. На газдинствима која су регистрована, а баве се производњом сира није регистрована грозница -  казао је Ђаковић.

- Уколико се и преко овога пређе као да се није десило ништа, црногорско сточарство и целукопна пољопривредна производња биће десеткована, што је можда некоме и циљ - оценио је Лакић.

Да надлежно министарство није реаговало адекватно у случају кју грознице, сматра и посланик Дарко Драговић из ПЕС-а, те их позива да се активније укључи у решавање проблема изазваног заразом која је десетковала сточни фонд.

- Мислим да још увек нисмо свесни размера последица ове епидемије јер постоји реална опасност да буде уништен скоро целокупни сточни фонд крава и јунади. Све упућује на то да ће фарме бити уништене и затворене. Мислим да надлежно министарство није било спремно да брзо и ефикасно реагује приликом појаве ове пошасти, али још увек није касно да се донесе сет неопходних мера у циљу решавања овог проблема - нагласио је Драговић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза