БРИГА О ДЕЦИ БЕЗ РОДИТЕЉСКОГ СТАРАЊА: Отворено саветовалиште за подршку хранитељству

В.В.

21. 07. 2024. у 13:54

У Херцег Новом је кроз пројекат „Свако дете је важно“ отворено на Степеништу 28. Октобра бесплатно саветовалиште у којем се промовише хранитељство као начин збрињавања деце без родитељског старања и едукују хранитељске породице.

БРИГА О ДЕЦИ БЕЗ РОДИТЕЉСКОГ СТАРАЊА: Отворено саветовалиште за подршку хранитељству

фОТО: РТ ХН

То је заједничка мисија НВУ „Импулс“ из Никшића, херцегновских центара  за подршку регионалног развоја и  социјални рад као и општинскох секретаријата за локалну самоуправу. Председница Центра за подршку локалног и регионалног развоја мр Бранка Мрачевић, подсећа да је ова оганизација почела сарадњу са Дечијим домом у Бијелој током короне и тада су деци пружали бесплатну подршку у учењу.

- Имали смо и лепо искуство на том пројекту који је подржала канцеларија УНИЦЕФа у Црној Гори као и канцеларија Европске уније. То нас је довело и до бриге о деци без родитрељског старања, деци која живе у нефункционалним породицама и која су из било којих разлога издвојена из својих биолошких породица, објаснила је Мрачевић. Сарадња са организацијом „Импулс“ проистекла је из тог пројекта, а резултирала је отварањем бесплатног саветовалишта, казала је Мрачевић и додала да  пружање ове врсте социјалних услуга  захтева одрђене стандарде и посебне услове. На првом месту је лиценца Министарства рада и социјалног старања и ангажовање психолога са искуством у овој области.

фОТО: РТ ХН

 

Психолог који у Херцег Новом непосредно пружа подршку хранитељским породицама је Емрах Јефкај. Он истиче да се хранитељство сматра најадекватнијим обликом заштите деце без родитељског старања, јер им се обезбеђује привремени смештај у породицама које су прошле обуку и деца остају ту све док се у биолошким породицама не стекну услови за њихов повратак или се не стекну услови за њихово трајније збрињавање, као што је усвојење.

Интересовање за хранитељством постоји, али је недовољно. Јефкај истиче да у Црној Гори има  280 хранитељских породица,најзаступљеније су сродничке, око 80 одсто док су остале несродничке. Поред финансијске подршке коју добијају од државе, хранитељске породице добијају и саветодавну подршку, јер деца која долазе код њих често имају тешка емоционална искуства и примарна им је сигурност и безбедност.

У Херцег Новом су четири хранитељске породице, две сродничке и две несродничке. До краја пројекта биће их верују организатори више а то значи и да ће се смањити број деце у Дому за незбринуту децу у Бијелој.Сада их је око 90.

- Постоје различити изазови након напуштања институције јер деца без адекватног родитељског старања  остају сама, али не до краја. Држава кроз подршку становању и финансијски,али све то није довољно. Хранитељство је трајнија подршка, јер и након напуштања хранитељске породице они имају емоционалну везу, објашњава Јефкај.

Пројекат „Свако дете је важно“ финансира ЕУ, трајаће до краја маја 2025. године, а након тога треба обезбедити нове грантове и новац за наставак ове хумане мисије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИЛА САМ ДА НИКАД НЕЋУ ОСВОЈИТИ ТИТУЛУ: Нова шампионка Мелбурна искрена после победе над првом тенисерком света