НОВА ШАНСА ЗА ИНСТИТУТ: Деблокиран рачун, исплаћене две плате, креће израда плана реструктуирања

В.В.

06. 07. 2024. у 09:56

Институт Игало може поново бити бренд здравственог туризма, оцењено је с оптимизмом након што је деблокиран рачун ове установе а Влада Црне Горе и мањински акционар, компанија ХТП Виле Олива уплатиле по пет милиона евра за плате и измирење дела дугова добављачима и радницима.

НОВА ШАНСА ЗА ИНСТИТУТ: Деблокиран рачун, исплаћене две плате, креће израда плана реструктуирања

фОТО:РТ ХН

Да је створена нова шанса за Институт потврдио је и долазак у ову установу чак три ресорна министра, Војислава Шимуна, Јанка Одовића, Наиде Ношић, затим потпредседника Владе Срђана Павићевића и представника највећег мањинског акционара Жарка Ракчевића.

Потпредседник Владе за рад, образовање, здравство и социјалу др Срђан Павићевић подсетио је да је излазак из кризе конципиран у марту а онда су уследили договори, тако да сада креће шест месеци предвиђених за прављење елабората, квалитетне студије о реструктурирању Института. Према његовим речима то подразумева јасну елаборацију са више сегмената а обухватаће туризмологију, хотелијерство, угоститељство, медицину, поготово физикалну терапију и рехабилитацију. Биће укључени и међународни експерти, навео је Павићевић. Он је захвалио Жарку Ракчевићу што је био довољно друштвено одговоран да схвати вредност овог пројекта.

Фото В. В.

Tekst potpisa

И министар здравља Војислав Шимун нагласио је да је  Влада   показала изузетну умешност у решавању проблема. С обзиром на то да је ово решење привремено план реструктурирања мора бити донесен након дубоке анализе, јер Институт нема алтернативу.

-Влада стоји иза Института Игало, запослених и пацијената. Овакве медицинске процедуре могу да буду остварене једино у Институту, а велики број корисника су наша деца и грађани. Сигуран сам да ћемо након шест месеци донети квалитетно решење, изаћи из кризе и имати системско решење, те да ће Институт Игало засијати пуним сјајем како заслужује – поручио је Шимун.

Жарко Ракчевић говорио је о уплаћеним средствима захваљујући којим је деблокиран рачун Института, радници примили две плате, а отклоњена опасност од Југобанке АД Београд у стечају. Бескаматна позајмица Институту дата је до краја јануара наредне године а до тада треба да буде завршен и план реструктуирања. Његова је оцена да Институт има шансу, јер да нема компанија Виле Олива не би пре шест година улазила у ову причу.

- Институт треба грађанима Црне Горе којима је неопходна рехабилитација, треба Црној Гори и Херцег Новом. Верујем да Институту требају инвестиције и да Институт мора, почевши од Друге фазе да се доведе на четири звездице да би обезбедио адекватан комфор грађанима, да се врате не само Норвежани него и Западна Европа и да се шири тржиште, казао је Ракчевић.

Извршни директор Института Игало Зоран Ковачевић, уз захвалност за разумевање свима који су пружили подршку Институту информисао је да је  уплатом од десет милиона скинута блокада од 7,3 милиона евра, а остатак ће бити распоређиван у складу са динамиком и разговорима са повериоцима.

Председница Синдиката Марија Обрадовић је истакла да се  у Институту лакше дише, јер је дуг према Југобанци решен, а захвалила је посебно запосленима који су у егзистенцијалној угрожености остали да раде професионално.

Јанко Одовић, министар просторног планирања, урбанизма и државне имовине истакао је да се сада не може говорити о продаји било ког дела имовине Института. Најавио је стављање у функцију базена и изградњу основне школе на делу земљишта у власништву Института. Рекао је да се не би одрекао ни Титове виле која је туристички потенцијал Херцег Новог.

Састанку у Институту присуствовали су и посланик у Скупштини Црне Горе Јован Суботић и председник Општине Херцег Нови Стеван Катић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРАМП НАПРАВИО УЖАСАН ПРОБЛЕМ ЗАГРЕБУ: Катастрофалне вести за Хрватску