БЕЛА КУГА И ДАЉЕ ХАРА У ЦРНОЈ ГОРИ: Природни прираштај након три године позитиван, ипак само у девет општина

Ива Стојадиновић

18. 04. 2024. у 10:52

ПРВИ пут након три године у Црној Гори је забележен позитиван природни прираштај. Ипак, појединачне бројке показују да је више рођених него умрлих у свега девет општина, док у осталих 16 влада бела куга. А као једна од мера које би на демографске прилике требало да имају позитиван утицај, предложена је пре пар дана, те би уколико се она усвоји у Скупштини, накнаде за новорођенчад биле веће и увећаване за свако следеће дете.

БЕЛА КУГА И ДАЉЕ ХАРА У ЦРНОЈ ГОРИ: Природни прираштај након три године позитиван, ипак само у девет општина

Фото Shutterstock

Природни прираштај у Црној Гори је, након три године негативног тренда, прошле године био позитиван и износио је 681, показују подаци Управе за статистику Монстат. Како су навели из Монстата, прошле године је рођено 7.008 деце, од чега 3.553 дечака, а 3.455 девојчица. У истом периоду умрло је 6.327 особа.

Тренд негативног природног прираштаја подстакао је Владу да разматра нову демокрафску политику, те је као подстицај рађању уведен дечји додатак и увећане накнаде за новорођенчад. Ипак, већ сада се предлажу додатне мере. Наиме, Демократе су пре пар дана предложиле измене Закона о социјалној и дечјој заштити, којима се повећавају накнаде за новорођену децу. Уместо 900, накнада би износила 1.000 евра.

Пљевља вапе за бебама

ВЕЋИ број рођених него умрлих забележен је у Подгорици, Будви, Рожајама, Тузима, Зети, Тивту, Бару, Котору и Улцињу. Најгора ситуација је у Пљевљима где је умрлих за 259 више од броја рођених.

- Највише деце рођено је у Подгорици - 2.458, што чини више од трећине живорођених у Црној Гори, док је најмање деце рођено у Шавнику, њих десет - наводе из Управе за статистику.

- Сматрамо да је ово снажан корак ка пружању адекватне подршке новим родитељима и осигурању бољих почетних услова за новорођену децу - казао је посланик Момчило Лековић, испред предлагача измена закона. - Предложене измене Закона садрже прогресивни модел помоћи породицама са више деце, те ће се висина накнаде повећавати са бројем деце. За другорођено дете накнада би износила 1.500 евра, за треће 2.000, док за четврто и свако следеће накнада би износила 2.500 евра. Наравно, за примаоце материјалног обезбеђења накнада ће се увећати за 100 евра - казао је Лековић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру