РУСИ, КИНЕЗИ И СРБИ ОПАСНИ ЗА ЦРНУ ГОРУ: После Вашингтона и Берлина, и европски парламент се меша у састављање владе у Подгорици
ПОСЛАНИЦИ Спољнополитичког одбора Европског парламента усвојили су извештај о Црној Гори у којем се, између осталог, исказује озбиљна забринутост због злонамерног страног уплитања, покушаја дестабилизације, хибридних претњи и кампања дезинформација од страних актера, посебно оних који потичу из Русије, Кине и Србије. У документу се наводи и да су високе политичке тензије и поларизација довели до застоја процеса приступања Црне Горе ЕУ.
- Овај извештај, последњи у овом парламентарном мандату, баца светло на велика унутрашња политичка превирања у Црној Гори и још једну годину стагнације на путу земље ка чланству у ЕУ. Посланици ЕП очекују што је пре могуће формирање проевропске владе, која ће јасно и недвосмислено подржавати европске политике и вредности, у складу са очекивањима значајне већине грађана земље - навео је известилац Тонино Пицула, који је аутор извештаја.
Тако су се, после Америке, Немачке, и Брисел укључио у кадрирање у будућој извршној власти у Подгорици, с нескривеном жељом да се из кабинета искључи просрпски блок "За будућност Црне Горе" у којем су Андрија Мандић и Милан Кнежевић. Иначе, мандатар и лидер Покрета "Европа сад" Милојко Спајић јуче се састао са онима који му се највише мешају у посао - амбасадорима ЕУ. Казао је да још има времена за састављање министарског тима и да рок од 90 истиче 10. новембра.
Међутим, Спајић се није осврнуо на све јаче потресе у партији на чијем је челу, па ни о судбини две посланице ПЕС Радинке Ћинћур и Јевросиме Пејовић, које су наводно пред искључењем зато што су недавно на седници Главног одбора одбиле да му дају подршку да формира владу без представника коалиције "За будућност Црне Горе". Према сазнањима "Новости", ПЕС покреће процедуру за њихово избацивање, јер је у поноћ истекао рок да се њих две још једном изјасне да ли ће гласати за Спајићев кабинет, као и за лидера Демократа Алексу Бечића који ће бити кандидат за шефа парламента, иако би то место по изборном резултату и принципима које је саставио управо ПЕС требало да припадне ЗБЦГ.
На питање да ли ће искључити две посланице, мандатар је дао неодређен одговор.
- Видећемо. Главни одбор је био изричит, огромна већина је подржала овај концепт владе. Никоме није јасно уколико 44 посланика директно подрже кандидатуру коју пре тога потпишу, зашто је то сад одједном проблем и зашто се измишљају разлози којекакве врсте? Мислим да смо као партија врло јасни и не постоје разлази унутар ње. Наш "таргет" је већина од 44 посланика.
О томе да ли је ПЕС под притиском страних амбасада, Спајић је одговорио одречно.
- Не постоји никакав притисак. То су партнерске земље које желе да помогну Црној Гори. Веома су заинтересоване за нас, јер Црна Гора може да буде предводник и пример свима, али ми се толико неозбиљно понашамо на политичкој сцени да су и они забринути шта ће се десити.
Лидер Уједињене Црне Горе (била на изборној листи ПЕС) Горан Даниловић позвао је мандатара да се не инати, већ да седне за сто и види зашто није у оптицају толико посланика који би могли да обезбеде апсолутну сигурност новој влади.
- Има времена да се вратимо назад и покушамо да направимо владу која ће бити стабилна и обезбедимо Црној Гори убрзан развој, откочење свих закочених процеса. То влада са 41 послаником тешко може постићи јер атмосфера која би се створила нимало не одговара ономе ко хоће да уведе реформе - поручио је Даниловић.
Још раније мандатар је најавио да ће владу правити са Демократама, Социјалистичком народном партијом и странкама мањинских народа. Од 24 посланика са листе ПЕС, Спајић сада може да рачуна на 21 (међу којима нема Ћинћурове, Пејовићеве, као ни посланика Уједињене Црне Горе Владимира Добричанина). Неизвесна је подршка Новске листе и Цивиса. У групи која подржава мандатара је донедавно представница Алтернативе Јелена Недовић, иако став тог покрета није у сагласности са њеном одлуком.
- Нисам ја усамљена у свом ставу подршке у групи грађана била, већ један од оснивача Алтернативе и цели подгорички тим је стао уз мене. Имам своје мишљење, које је компатабилно са ставом органа ПЕС да Спајићу треба дати шансу у спровођењу реформи - изјавила је Недовићева.
Пример који ће проучавати на факултетима
ПОЛИТИЧКИ аналитичар Спасоје Томић каже за "Новости" да нигде није дозвољено као у Црној Гори флагрантно мешање у унутрашње ствари.
- Још пара уши недавна прича Габријела Ескобара како неко има газде напољу, док он као што видимо покушава да сировом силом и претњама одређује ко може бити у влади, а ко не. Имамо информацију да је немачки амбасадор Фелтен себи дозволио да чак виче на мандатара у току њихових ранијих састанака. Од подршке која је у једном тренутку износила 60 посланика, Спајић је успео да подршку за владу сведе на 37 мандата. То је пример који ће се изучавати на факултетима политичких наука.
Наш саговорник упозорава да уколико ЗБЦГ не уђе у владу, онда ће доћи до нових подела по националној основи.
- Срби ће се с правом осећати угроженим, јер у последњих 78 година њихови политички представници били су само три године у извршној власти и то у виду тадашње Народне странке. Са коалицијом ЗБЦГ Црна Гора би имала стабилну владу која би трајала четири године - процењује Томић.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (1)