"СРСПКИ ЈЕ ЗНАТИ" Почела летња школа српског језика за странце и припаднике дијаспоре у Никшићу

В. КАДИЋ

11. 07. 2023. у 08:52

СЛОГАНОМ "Српски је знати" у Никшићу је јуче почела Летња школа српског језика за странце и припаднике дијаспоре. Око српског језика сабрало се више од 40 полазника из 13 земаља света и то од САД па до Кине! Предвиђено је да школа траје до 26. јула, а након тога до 30. јула у Будви.

СРСПКИ ЈЕ ЗНАТИ Почела летња школа српског језика за странце и припаднике дијаспоре у Никшићу

В.К.

Из Матице српске - Друштво чланова у Црној Гори, која је уз Општину Никшић, Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Републике Србије носилац програма су саопштили да ће у одвијање наставе и ваннаставних активности бити укључено 16 предавача, од чега ће четворо константно држати часове српског језика. За полазнике ће бити организована и предавања из различитих области: књижевност, географија, историја, биологија мора, религија, психологија, филмска и ликовна уметност.

У Никшић је из далеког Лила дошао Реми Хуе, француски државни службеник.

- Обожавам српски народ, његову православну веру, језик, културу, али богме и славну историју. Позната нам је веза Француза и Срба у прошлости кроз заједничка ратовања и пријатељства. Та блискост учинила је да се посветим учењу српског језика - каже за "Новости" Хуе.

Насиље над језиком

ЛИНГВИСТА и проф. др Јелица Стојановић каже да се у Црној Гори никад није говорио ниједан језик осим српски, осим у последњој деценији и по када је направљено насиље над именом српског језика.

- Тако се и писмо српског језика - ћирилица увек звала српским именом - казала је професорица Стојановић. - А Никшић је између осталог изабран и зато што се овде говори чистим српским језиком.

У школи је и Ву Ченинг из Кине, која студира српски језик у Нишу, граду у коме је, како каже, добила српско име - Милица.

- Да, ја сам и овде Милица - каже она уз осмех за "Новости".

- Иако имате свега тридесет слова није лако научити ваш језик. Посебно је граматика компликована, као и акценти. И због тога сам овде да то научим.

Пољакиња Амелија Копећ за сада зна основе српског језика, али јој је жеља да то своје знање унапреди.

- Зато похађам ову школу. Чула сам да ће предавачи бити елитни професори што ме посебно радује. Верујм да ћу се у Краково вратити са добро наученим српским језиком - додаје Копећ.

Да је српски лепо знати уверена је и представница Амбасаде Републике Србије у Црној Гори Јелисавета Челановић.

- Да бисмо научили један језик морамо га живети, знати његов дух, и управо је то оно што Матица српска - Друштво чланова у Црној Гори нуди у Никшићу за све полазнике. Драго нам је што смо део ове значајне манифестације и надам се да ћемо на крају школе сви моћи да причамо на српском и без превођења - казала је Челановићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!