ХРВАТИ ТРАЖЕ ЈЕДРЕЊАК КРАЉЕВИНЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ: Већ годинама не престаје притисак Загреба на Црну Гору да им се врати школски брод
ОТКАКО је пао режим Мила Ђукановића пре три године, не престаје притисак званичног Загреба на Црну Гору да се реше "отворена питања" између две земље, међу којима је и судбина школског брода "Јадран", највреднијег пловила Морнарице Црне Горе за који Хрвати жарко желе да се "врати" у Хрватску. Једрењак броји девет деценија и траје још из времена бивше краљевине Југославије.
У иницијативи за "повраћај" из Хрватске, пише да се ради о броду који је 1990. Југословенска ратна морнарица "украла", а чија је матична лука у време СФРЈ био - Сплит.
Председник Владе Хрватске Андреј Пленковић пре неколико дана састао са председником Црне Горе Јаковом Милатовићем у Подгорици, где му је изричито рекао да званични Загреб настоји да реши питање судбине школског брода "Јадран" из времена бивших заједничких држава за који Хрвати сматрају да њима припада.
- Очекујем да се и то питање скине са дневног реда - казао је Пленковић.
Ова прича није нова и траје још од времена распада бивше СФРЈ. Када је ступио на премијерско место Дритан Абазовић је најавио повратак једрењака у тиватску матичну луку Пине.
- То је добра порука да влада мисли о општини Тиват - казао је Абазовић. - "Јадран" има вишедеценијску блиску везу са Тивтом, а без образложења уклоњен је са свог сталног веза на градској риви Пине током мандата војног министра Предрага Бошковића, кадра Мила Ђукановића. Брод је касније пребачен у Бар.
Док су дипломате минулих година водили разговори о "Јадрану", у Тивту, матичној луци овог брода, обележавале су се деценије од уписа у флотну листу Ратне морнарице Краљевине Југославије. У тој луци је 16. јула 1933. први пут стигао тај једрењак из бродоградилишта "Стулцкен" у Хамбургу. "Јадран", је могла да користи и Србија у протоколарне церемоније, што је био договор Бориса Тадића и Мила Ђукановића. Савет за културу Општине Тиват је својевремено покренуо иницијативу да се од Министарства одбране званично затражи да школски брод једрењак "Јадран" буде враћен на његов стални вез.
Последњи ремонт овог брода, дугачког 60, а широког 8,9 метара, обављен је у јесен и зиму 2004. и 2005. године у турском "Арсеналу". За његово освежавање потрошено је око милион евра и готово цео трошак сносила је Србија!
Хрвати држе лекције
- ИАКО никада у историји нису изградили ниједан брод, било војни, било трговачки, Црногорци, за разлику од Хрвата, знају да се диче поморском историјом и славним бродовима. Макар та историја и бродови "нису" баш њихови, пише "Слободна Далмација" и подсећа да је Црна Гора излаз на море добила тек 1878. на Берлинском конгресу.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (18)