ГОДИШЊИЦА РАЗОРНОГ ЗЕМЉОТРЕСА ОПОМИЊЕ: Поштујемо ли све параметре сеизмичке сигурности?

В.В.

15. 04. 2023. у 16:16

РАЗОРНИ земљотреси се памте, тако и онај који је 15. априла 1979. године погодио приморје Црне Горе. Изазвао је катастрофална разарања, материјална штета процењена је на 4,5 милијарди долара, погинула је 101 особа а више од хиљаду људи је повређено. Уз сећање на жртве, ова годишњица увек актуелизује питање колико се у све интензивнијој урбанизацији, уз прекомерну, често „дивљу“ градњу поштују параметри сеизмичке сигурности на овом трусном подручју?

ГОДИШЊИЦА РАЗОРНОГ ЗЕМЉОТРЕСА ОПОМИЊЕ: Поштујемо ли све параметре сеизмичке сигурности?

Фото: приватна архива

На територији херцегновске општине дефинисане су сеизмичке зоне и сви који желе да граде у процесу добијања УТ услова имају на располагању и табелу сеизмичког ризика и услове које морају испоштовати. Уз обавезну контролу градње прилично је сигурно да се ти услови и поштују. С друге стране, познато је да је само у Херцег Новом поднето преко пет хиљада захтева за легализацију објеката. Легализован је тек један одсто, а због недостатка планске доукументације тај процес је заустављен. Тако остаје непознат податак да ли су  током нелегалне градње поштовани  сви прописани параметри у сеизмици. У односу на важеће законске одредбе у овој области сви који су доградили своје објекте или су за који метар више пришли регулационим линијама могли би легализовати градњу. Кроз поступак добијања употребне дозволе и легализације добили бисмо и извештаје  статичара о томе да ли су инвеститори применили прописане стандарде у сеизмици, што је без сумње интерес свих.

“Превенција и припремљеност за земљотрес и могући одговори система” била је тема коју је поводом годишњице земљотреса организовао  Завод за хидрометеорологију и сеизмологију  Црне Горе. Генерални директор Директората за екологију и климатске промене у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма Кемал Грбовић подсетио је да је једно од основних начела прописаних Законом о планирању простора и изградњи објеката да се процес планирања и изградње заснива на начелу смањења сеизмичког ризика. Нагласио је такође да  у урбаним зонама Црне Горе живи 63,23 одсто укупног становништва, док у руралним подручјима живи 36,77 одсто, и да је највећа концентрација становништва у Подгорици и приморским општинама, на подручјима са високим сеизмичким ризиком. Према његовим речима смањење трошкова при изградњи, неадекватна или погрешна примена прописа главни  разлози зашто се чак и добро пројектоване зграде могу порушити. Због тога је, закључио је Грбовић, техничка регулатива основ система квалитета у грађевинарству. Нови грађевински прописи су у Црној Гори у изради, а када буду усвојини требало би их у целости и примењивати, јер само поштовање законитости сеизмичког инжењерства може ублажити последице неког будућег земљотреса.

Свјевремено је Грбовић упозорио да је према сеизмичким коефицијентима  који су садржани у детаљним картама сеизмичке микороорагиназије свих урбаних простора у Црној Гори који су урађени у периоду 1982 -1986. године, извесно да се и разорни земљотреси на приморју могу поновити. У тим условима можемо очекивати природну проверу свих објекта који се данас граде. Без дилеме,  они који се граде по прописима  вероватније ће издржати ту најтежу природну проверу која не бира ни место ни време.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)