У ЦРНОЈ ГОРИ ИСПЛАТИВИЈЕ ПРЕПРОДАВАТИ АЛБАНСКО УЉЕ: Маслине добро родиле, али произвођаче мучи нелегална продаја уља

Б. ДАБИЋ

05. 12. 2022. у 14:18

ПРВЕ капи овогодишњег маслиновог уља наговештавају квалитетан производ. Род и квалитет плода овогодишњих маслина су врло добри, очекивања маслинара су велика, али кажу да нема разумевања надлежних.

У ЦРНОЈ ГОРИ ИСПЛАТИВИЈЕ ПРЕПРОДАВАТИ АЛБАНСКО УЉЕ: Маслине добро родиле, али произвођаче мучи нелегална продаја уља

Фото Б. Д.

Проблем им праве препродавци, накупци и нелегална продаја маслиновог уља.

Дино Радовић, маслинар из Мркојевића, потврђује да је добар род, али има и проблема.

- Берба маслина је у току. Највећи проблем је радна снага. Беремо мајка, жена, деца и ја, и сваких три-четири дана тресемо по 220 кила, јер је то оптимална мера да се самеље.

Редовно одлазим у млин код Насера Коларија у Круче. Купио сам комплет тресачице и нисам добио подршку од надлежног министарства - каже Радовић.

Додаје да није у питању новац, нити колико то кошта, већ је у питању исплативост великог труда њега и његове породице.

- Нама маслинарима не погодује ни нелегални увоз маслина, јер је он за многе постао највећи бизнис. Рецимо, кило зелених маслина у Скадру кошта 40-50 центи, а код нас два евра. А где је ђубрење, резидба, прскање, кошење, наводњавање... Ситуација је таква да се више исплати отићи и купити уље у Албанији, него га сам производити. Накупци и препродавци највише зараде, па држава треба да се побрине да нађе одговарајући систем контроле нелегалне продаје уља - упозорио је Радовић.

Фото Б. Д.

Радовић се пита, како да он и рецимо људи који производе квалитетна уља, могу да објасне купцима да је то баш производ одличног квалитета.

- То је немогуће када уља има на сваком ћошку. Продају га по тротоарима, улицама, импровизованим тезгама, зидићима... Узимају се уља стара више година која пуне у флаше и људи који не знају шта је квалитет, помиришу и осете убитачан мирис и кажу то је оригинал. И одлуче да то купе, такво уље које није квалитетно јер се не разумеју. А мирис их вара и тако купе ужегло уље. Слабе су контроле и зато се питам да ли је то што ја радим исплативо - додаје Радовић уз подсећање да маслиново уље има рок трајања. У исхрани маслиново уље максимлано треба да има рок трајања 18 месеца. 

УСЛОВИ ЗА ДОБАР КВАЛИТЕТ

- АКО хоћемо добар квалитет мора маслина да се раније тресе, али је онда проценат уља мањи, јер плод избацује 11,5 до 12 литара на 100 килограма плода. По правилу треба да је 50 одсто зелена и исто толико црвена маслина. То су идеални услови да се добије уље врхунског квалитета - каже Радовић.

МАСЛИНАРСТВО ЈЕ ЉУБАВ

РАДОВИЋ каже да се годинама бави маслинарством из љубави.

- Маслинарство је сада постало страшно скуп хоби. Оно што треба променити је систем добијања подршке. Треба га упростити да буде ближи маслинарима и да подршку добију пољопривредници, а не само појединци, најчешће сваке године исти. Ја све сам финансирам и радим из љубави, али мора да постоје програми и мора се уредити тако да буду приступачни свим грађанима - каже Радовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕРИДИАН ФОНДАЦИЈА – ОД СРЦА СА ЉУБАВЉУ ЗА ЗДРАВСТВЕНЕ УСТАНОВЕ У СРБИЈИ