КРАХ ВЛАДЕ ПОНОВО МАФИЈИ ОТВАРА ПУТ: Црна Гора у дубокој политичкој кризи дан након изгласавања неповерења кабинету Дритана Абазовића

Велиша КАДИЋ

21. 08. 2022. у 08:00

ПОСЛЕ бурне расправе у Скупштини Црне Горе и више од 12 сати жучне приче, јуче после поноћи изгласано је неповерење кабинету Дритана Абазовића, који је трајао кратко - нешто више од сто дана.

КРАХ ВЛАДЕ ПОНОВО МАФИЈИ ОТВАРА ПУТ: Црна Гора у дубокој политичкој кризи дан након изгласавања неповерења кабинету Дритана Абазовића

Фото: Скупштина Црне Горе

Мањинска влада је пала управо када је премијер први пут отворено упро прстом у криминалне организације у Црној Гори, које подривају темеље државе и безбедност њених грађана.

Иницијатива коју су о неповерењу Влади поднеле странке бившег режима Мила Ђукановића - ДПС, СДП, СД, Либерална партија и Демократска унија Албанаца поводом потписивања Темељног уговора са Српском православном црквом, изостанка конкретних резултата у економији као и погоршања епидемиолошке ситуације, подржали су посланици Демократске Црне Горе, Уједињене и Праве Црне Горе. За пад Владе гласало је 50 посланика, а само један је био против - онај председнице парламента Данијеле Ђуровић (СНП). Овом чину нису присуствовали посланици Демократског фронта, Социјалистичке народне партије, Грађанског покрета УРА, Покрета за промјене, Демоса и Радничке партије, док се Генци Ниманбегу (Форца) није изјаснио.

Влада је пала иако су премијер Абазовић и вицепремијер Владимир Јоковић, током паузе заседања написали и доставили представницима партија које су победиле на изборима 30. августа 2020. понуду за формирање нове већине. Покушај да се договоре уследио је на захтев ДФ, а након што је Абазовић саопштио да заплена цигарета у Луци Бар у мају има везе са грађевинском фирмом "Бемакс", па је таргетирао екипу из те компаније да је "конектована" на бившег помоћника директора Управе полиције Зорана Лазовића, некадашњег главног специјалног државног тужиоца Миливоја Катнића и бившег челника Специјалног полицијског оделења Драгана Радоњића.

ДЕМОКРАТЕ ЋЕ СКУПО ПЛАТИТИ

ПОДРШКА Демократа за пад Владе скупо ће ух коштати. Бирачко тело, макар оно традиционално састављено од верника и поштовалаца цркве, неће разумети нити прихватити обарање владе, каква год она била, због потписивања Темељног уговора. Пропуштена је идеална шанса да се припреми терен за организацију првих слободних избора у Црној Гори. Имали су непоновљиву прилику да кроз реконструкцију постојеће и стварање неке врсте техничке владе организују слободне изборе и одстране ДПС из свих управљачких процеса - каже политички аналитичар Бошко Вукићевић.

Лидер УРА Дритан Абазовић током расправе у парламенту поручио је да његова партија неће учествовати у преговорима о новој влади. Једна од опција су преговори о формирању нове парламентарне већине, која ће моћи да понуди мандатара за састав новог кабинета. У том случају председник Ђукановић мора да му понуди мандат, након чега ће тај кандидат покушати да састави владу. Председништво Демократа саопштило је да одмах могу почети преговори о формирању нове владе на основу изборне воље грађана од 30. августа.

Наглашавају да та партија неће улазити у комбинаторике са ДПС-УРА-СНП. Председништво је, како су казали, оставило могућност председнику Владе да до тренутка гласања достави усаглашену писану структуру владе са потписима 32 посланика или поднесе оставку.
- Како то нису учинили, акт клуба посланика сматра се јединим могућим, поручили су из председништва ове партије.

Фото Борба.ме.

Једна од заплена вигарета у Луци Бар

Уколико странке не могу да се договоре о формирању нове владе, председник државе мора да распише ванредне парламентарне изборе. Могуће је да то буде 23. октобра, за када су заказани локални избори у 14 црногорских општина. Међутим, још једна опција је "у игри", а то је организовање ванредних избора на пролеће идуће године, заједно са председничким. До тада би Влада морала да ради у техничком мандату.

Одахнули су многи из криминалног миљеа, које је током скупштинске расправе помињао сада већ бивши премијер Абазовић. Посебно они који су, како је казао, покренули кампању против њега, а иза којих стоји Демократска партија социјалиста са Милом Ђукановићем на челу.

ЂУРАНОВИЋ И 880.000 ЕВРА

АБАЗОВИЋ је био изложен јаким критикама преко Градске ТВ која је, како се прича у Подгорици, медијска песница ДПС, наводно основана само да би у кампањи предстојећих избора ишла наруку Ђукановићевим саборцима. У ту причу се уклопио и најстарији црногорски дневни лист "Побједа" и њен први човек Драшко Ђурановић као креатор уређивачке политике, а све, како се може чути, зато што га је "купио" лично Ђукановић тако што је ослобођен дуга "Бега-пресу", фирми за дистрибуцију штампаних медија, у износу од око 880.000 евра! Управо је његова супруга Тинка била један од оснивача тог предузећа.

- Ја нисам премијер који ће да калкулише како би провео два-три месеца дуже у фотељи. Заплена цигарета у Луци Бар има везе са "Бемаксом", који је основао "М портал". Ту су "МНЕ медиј", "М портал", Н радио, Е телевизија. Од заплене цигарета почео је рат са Абазовићем - казао је одлазећи премијер.

Компанија "Бемакс" је до сада привлачила пажњу због утиска да све грађевинске послове које жели, ова фирма и добије. То се тумачи тиме да је, иако без формалног удела, њен прави власник бивши шеф црногорске дипломатије Милан Роћен, данас, у осмој деценији живота, верна сенка председника Мила Ђукановића, што је он више пута негирао. У фокусу јавности, "Бемакс" је доспео због документа који је објавила невладина организација МАНС, по коме се може закључити да ова фирма остварује милионске приходе, а да не плаћа порез.

Фото: Скупштина Црне Горе

"Бемакс" је основан пре економске кризе у време грађевинске еуфорије и у ишчекивању почетка изградње, у међивремену пропалог пројекта, ауто-пута од Бара до северне границе Црне Горе, јануара 2007. Оснивач, стопостотни власник и директор предузећа је Веселин Ковачевић, који је претходно био на челу "Фин инвеста", једне од фирми из "Атлас групе" Душка Кнежевића, бизнисмена тада веома блиског лидеру владајуће ДПС Ђукановићу.

Ко су портали у Црној Гори који "таргетирају" Абазовића и у служби су, како он тврди, бившег режима Ђукановића? Попут некадашњег портала "Удар" који је уочи последњих избора разним дезинформацијама сејао мржњу против СПЦ, литијског покрета, опозиционих партија и коалиција у то време, блатећи појединце и измишљавајући афере, ових дана "М портал", по тврдњама Абазовића, кренуо је у сличну офанзиву против њега.

КО ЈЕ РАНКО УБОВИЋ?

У СВОМ обраћању Абазовић је као једног од потенцијалних људи који стоје иза "М портала" и компаније "Бемакс" који га нападају означио подгоричког бизнисмена Ранка Убовића, кога Демократски фронт памти по бесу који је испољио у једном локалу када је сазнао да је ВДТ Ивица Станковић потписао забрану хапшења лидера ДФ Андрије Мандића и Милана Кнежевића у 2017. У ДФ наводе да је тада њих двојицу називао "државним непријатељима", као и "опасношћу по државу".

Управо су сервирали информацију о наводној комуникацији Абазовића преко "Скај" апликације са наводним вођама "шкаљарског клана" Јовицом Вукотићем, Стефаном Ђукићем Мандићем, Емилом Тузовићем и Јанком Вукадиновићем, што је он демантовао и позвао Специјално државно тужилаштво да провери ове наводе, за које тврди да су измишљени и усмерени ка његовог политичкој дискредитацији у тренутку кад је објавио рат црногорској мафији.

 

************************************************

Фото Танјуг

Андрија Мандић: Тешко до расплета

ДАН после пада Владе један од лидера ДФ Андрија Мандић изјавио је да му је жао што су пропустили велику шансу да после два велика експеримента остану у оквиру парламентарне већине и сачувају све оно што су обећавали грађанима Црне Горе.
- Нажалост, до тога није дошло, а расплет ситуације је тешко прогнозирати - поручио је Мандић.

Фото: Принтскрин Медија центар

Томас Вајс: Шансу уништио Милов его

- Борба против организованог криминала и за владавину права и слободу штампе је од суштинског значаја за народ Црне Горе и њихов пут ка придруживању ЕУ. Влада Абазовића била је шанса за брз напредак. Сада би се то могло срушити због ега председника Црне Горе Мила Ђукановића - навео је копредседавајући Зелених Европе Томас Вајс на "Твитеру".

Горан Ђуровић, Фото гов.ме

Горан Ђуровић: Одговорност Демократа

ПОТПРЕДСЕДНИК ГП УРА Горан Ђуровић казао је да Демократе, које су сада "део нове парламентарне већине", имају прилику да са Милом Ђукановићем (ДПС), Дамиром Шеховићем (СД) и Рашком Коњевићем (СДП) направе нову владу и преузму одговорност за вођење државе.
- Преузмите одговорност и без скривања испоштујте до краја договор који су склопили Ђукановић и Бечић - поручио је Ђуровић.

Фото Twitter

Владимир Билчик: Реформе, па пут у ЕУ

КОПРЕДСЕДАВАЈУЋИ Парламентарног одбора ЕП за стабилизацију и придруживање ЕУ и Црне Горе Владимир Билчик поручио је да је Црној Гори потребна истински проевропска влада која може дати приоритет стратешким реформама ЕУ над уским политичким интересима.

Фото: Танјуг

Владимир Павићевић: Штета за грађане

ПАД владе Дритана Абазовића ће донети велике штете грађанима Црне Горе, оценио је јуче директор Друштва за истраживање политике и политичке теорије и саветник потпредседника црногорске владе Владимир Павићевић. Он је објаснио да је ова влада грађанима коначно показала да могу да се надају да ће идеали владавине права и правде да дођу и у Црну Гору. Други разлог је тај што је она усвојила и потписала историјски Темељни уговор са СПЦ, што је и било очекивање огромног броја грађана Црне Горе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЦО ПЕТРОВИЋ ПРОГНОЗИРАО ЕВРОЛИГАШКИ ДЕРБИ: Ево ко је по њему фаворит