МАФИЈУ ЋЕ УСТРОЈИТИ ОД ЈЕСЕНИ: Након сугестија из Брисела, Закон о пореклу имовине анализира Министарство правде Црне Горе
ЗАКОН о пореклу имовине или "Закон против мафије" како га назива премијер Дритан Абазовић, најављен је још у октобру прошле године.
Ипак, његово усвајање чекаће се још неко време, а у најбољем случају до јесени. Након што је Европска комисија недавно дала препоруке у вези са законским решењем, Министарство ће до краја седмице анализирати измене, а нацрт би требало ускоро да буде и на Влади.
Нацрт измена и допуна Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном делатношћу, након што су експерти из Европске комисије послали правну оцену и уследиле измене, поново је на разматрању у Министарству правде, а убрзо би могао и да стигне и до Владе.
- С обзиром да уводимо два различита поступка, експерти из Европске комисије желели су да додатно прецизирамо одређене појмове, како би имали јасан смисао унутар нашег позитивног права. Ми ћемо уважити те препоруке - казао је државни секретар у Министарству правде Бојан Божовић.
Из неколико политичких партија потенцирано је да би се измене закона могле усвојити до краја овог месеца, a ту могућност раније је најављивао и премијер. Ипак, у ресору правде то не очекују.
- Надам се да ће на јесен бити извесно да се закон нађе у Скупштини. Можда то грађанима значи превише времена, али ако узмемо у обзир да се овако сложен и важан закон почео припремати прошле године у септембру, то није баш дуг период, с обзиром на то да је реч о крупним и веома важним изменама - наводи Божовић.
Осим рока за усвајање закона, проблематизује се и његова примена. Према оцени бившег члана Тужилачког савета Андреја Миловића, без значајних измена у правосуђу, неће бити лако спроводити овај закон.
- Биће јако тешко утврдити спорну имовину, јер многи "крију" имовину на родбину, пријатеље, кумове, тако да не сме да постоји нити један појединац или група, која би била изузета од примене закона. Такође, Закон се не сме ограничити на само 15 година, велика имовина стечена је уназад 20, 30 година, тако да, по питању поготово јавних функционера и њихових сродника, не само припадника организованих криминалних група, потребно је испитати имовину која је стечена и много раније - сматра Миловић.
Иако је првобитно планиран нови Закон о пореклу имовине, у октобру прошле године представљен је Нацрт измена и допуна већ постојећег. Како су тада образложили, од новог решења одустало се како би се могао примењивати ретроактивно. Изменама је предвиђена могућност одузимања нелегалне имовине у грађанском поступку пред судом, али и да се финансијскa истрагa, која ће се водити одвојено од кривичног поступка, може покренути ако вредност имовине прелази 50.0000 евра.
МОГУЋА ПОМОЋ ПОРЕСКЕ ПОЛИЦИЈЕ
У ИСТРАЗИ порекла имовине могла би да помогне и пореска полиција, чије формирање је, као могућност, најављено из Министарства финасија и Управе прихода и царина.
- У току је анализа законских могућности њеног формирања. Подсећамо, Пореска полиција већ је постојала у претходном периоду као Сектор у оквиру систематизације Пореске управе, али надлежности нису прописане Законом о пореској администрацији, што је представљало препреку због које овај Сектор у периоду док је био део систематизације није могао да спроводи своје надлежности - казали су из УПЦ.
Препоручујемо
ДЕЧАК ИЗ СРБИЈЕ ИЗБОДЕН У РОЖАЈАМА: Нападнут на улици, ухапшен четрнаестогодишњак
05. 07. 2022. у 10:23
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (2)