КРСТ НАЈАВИО ГРАДЊУ ЦРКВЕ: У селу Какмуже код Пљеваља освештано земљиште
ЗАБЛИСТАО је крст у селу Какмуже код Пљеваља и својом лепотом на радост житеља овог поносног краја најавио подизање храма Светих апостола Петра и Павла.
Епископ милешевски Атанасије на Духовски уторак освештао је земљиште на којем ће почети радови на изградњи православне богомоље. Дародавац земљишта је Милован Савичић, родом из овог села, који живи и ради у Београду. Крајем новембра прошле године епископу Атанасију свечано је уручен Уговор о поклону земљишта и само неколико месеци касније верни народ кренуо је у посао.
Да је село Какмуже кроз историју делило судбину људи овог краја, саопштио је један од иницијатора градње храма Маринко Бајчета. Уз то, село је некада имало Цркву Светих апостола Петра и Павла и сада уз Божију помоћ, и ангажовање вредних људи, она се обнавља. Оно има и један део који се зове Немања, и то је вероватно јединствени топоним у целом српству.
- Стара црква се налазила на доста неприступачном месту. Какмужани су више пута покушавали да је обнове, али у томе никад нису успели. Идеја о њеној изградњи међу мештанима Какмужа никада није престала, и ево сада су се стекли услови да се крене у градњу - казао је Бајчета.
Још раније најављено је да ће Рудник угља помоћи у изградњи српског православног храма у Какмужама. По благослову епископа Атанасија формиран је Одбор који ће организовати процес изградње. На позив мештана у одбор је примљен и извршни директор Рудника угља АД Пљевља Милан Лекић, који је тада рекао да је почаствован позивом да буде један од оних који ће на непосредан начин сведочити васкрсу српског православног храма и у овом делу пљеваљске општине.
- У подножју локалитета Немања постојала је Црква светих апостола Петра и Павла, задужбина светородне династије Немањића. То је податак који обавезује сваког Србина, не само Пљевљака или мештанина Какмужа, да учини све како би, након толико векова на овом простору, поново засијала црква - поручио је Лекић.
Радост се није само уселила у домове сељана Какмужа, него и ван граница Црне Горе, у Србији, Републици Српској, дијаспори.
- Обрадовала ме вест да ће се ускоро чути звоно са још једне цркве у милешевској епархији. Духовна обнова нашег народа непрестано траје, као и наше сабирање око крста и за крст, заједно са нашим свештенством и архијерејима - каже Љубенко Звиздић, који нас враћа у далеку прошлост и подсећа на мало познате историјске чињенице да је у пљеваљској долини својевремено избило неколико буна које су претходиле Херцеговачком устанку. - А најпознатија је почела управо у Какмужама, о чему сведоче стихови епске песме: "Стари људи причали су нама, буна поче у крш Какмужама".
ЈАЧИ ОД ТУРАКА, ОДОЛЕЛИ НАПАДИМА
Хроничари су записали да су Какмужани више пута покушавали да обнове свој храм, допремали мермерне стубове, камен и пекли кречану. Она и сада, после готово век и по, постоји у непромењеном стању. Мештани никада нису користили креч, чувајући га за обнову своје светиње. Какмужани су се јунаштвом истицали у борбама против Турака, па су храбри горштаци одолевали свим нападима Османлија и сачували своја вековна огњишта. Турци нису успели да населе њихово изузетно лепо и обрадиво село, богато бројним планинскикм изворима и водама. Иако је у жестоким борбама страдала црква, она је наставила да живи у срцима све до ових дана када се православна богомоља поново обнавља и уздиже.
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)