РАСТАО У ВЕРИ ПОРЕД ТРОЈИЦЕ МИТРОПОЛИТА: Берански прота Драган Ристић, за "Новости", о три деценије верне службе богу, цркви и народу

Милутин Секуловић

27. 03. 2022. у 10:00

НЕКАКО у ово време, пре три деценије, по жељи тадашњег митрополита цетињско-приморског Амфилохија, стигао сам у Беране.

РАСТАО У ВЕРИ  ПОРЕД ТРОЈИЦЕ МИТРОПОЛИТА: Берански прота Драган Ристић, за Новости, о три деценије верне службе богу, цркви и народу

Пред Саборним храмом Светог Симеона Мироточивог у Беранама, Фото М. Секуловић

Од тада сам растао у вери са овим народом, али и уз блаженопочивше митрополита Данила (Дајковића) код којег сам био ђакон на Цетињу, Амфилохија, и наследника Светог Петра Цетињског на трону митрополита цетињских Јоаникија.

Овако, за "Новости", збори берански парох, протојереј-ставрофор отац Драган Ристић, који је у срце Васојевића стигао са Цетиња, где је био први секретар митрополита Амфилохија, тек пристиглог у Црну Гору.

- Могу само Богу да захвалим што ми је дао прилику да на почетку службе будем са њим, јер сам "добио крила", припремио ме како да будем свештеник... Био је више него владика, био је као родитељ. Знао је да када човек падне, када има неко искушење, да га подигне.

Отац Драган Ристић са породицом и митрополитом Амфилохијем, Фото Приватна архива

Знао је и да да "укрпљење". То није била критика, већ више оно очинско, родитељско старање да те упути на прави пут - прича отац Драган.

Са митрополитом Амфилохијем, каже, обишао је сваки камен, сваку чуку и светињу:

- И сада кад затворим очи видим целу Црну Гору, слику свих светиња. Замислите, на приморју смо имали само манастире Савина, Прасквица, Градиште, Режевићи, у близини Цетињски манастир, Острог, Манастир Морача, Пива... Остало је било у рушевинама, да не помињемо цркве разрушене из турских времена. Неке и у време комунизма, запуштене до његовог доласка. Дивио сам се његовом познавању сваке стазе. Био је то страховит заокрет. Имао је чудесну визију да обнови сваки храм, да постави свако звоно на своје место. Бог ми је дао ту прилику да будем са њим.

Присећа се берански прота тешких времена за Цркву и народ, када је у Беранама и околини "појало" тек неколико светиња:

- Народ ме је прихватио као најрођенијег. Први храм који сам обновио са народом је била Црква Свете Tројице у Заграду, затим Брзаву, Свете Тројице на Полици, истоимени у Азанама, Светог Јована Крститеља у Шекулару, започео Храм Свете Тројице у Виницкој, Светог Василија Острошког у Заостру...

Отац Драган у Беранама је наследио свештеника Милуна Фемића, који је у то тешко време дуго био једини свештеник у Беранама.

- Црквени живот је био такав да сам на примопредаји затекао податак да су само 34 куће примале свештеника (резање славског колача)! Било је невероватно да свештеника прихвата само толико кућа, поред многобројних слава које се славе у Васојевићима.

Требало је засукати рукаве. Али ево, хвала Богу, сада је добро... Било је тешких дана за ових 30 година. Лепих још више. Срећан сам што сам са народом учествовао у великој обнови духовности у овом крају. Чини ме срећним када се осврнем и видим шта је све урађено, али треба још радити - наглашава берански парох.

Протојереј-ставрофор којег у овом месту и околини цене људи свих вероисповести, са посебном радошћу прича о обнови Епархије будимљанско-никшићке и доласку епископа Јоаникија.

У молитвеном ходу у Беранама, Фото Поглед

Како каже прота Драган, обновљени су манастири Шудикова, Калудра, Урошевица, а упоредо су ницале нове светиње, да сваки верник има где да оде и запали свећу, помоли се...

- Имао сам част да 29. јуна 1993. предам званично захтев за локацију за градњу Саборног храма Светог Симеона Мироточивог, тадашњем добром градоначелнику Берана Момчилу Мићовићу. Шест година након тога председник Свето Митровић нам је доделио локацију.

Имали смо планове да храм освештамо 2019, али надамо се да ћемо то учинити ускоро.

Храм је растао, а у вери и народ - каже берански парох.

ЗА МЕСЕЦ ХАПШЕН ПЕТ ПУТА

ЗА време литија организованих за одбрану светиња СПЦ које су задивиле свет, отац Драган је са беранским свештеницима привођен ни сам не зна колико пута.

- Једног месеца, чак пет пута! Било је коректних полицајаца. Двојица нису хтела да изврше наређење и "спусте ме у подрум". Један је чак хтео да напусти посао... Главна оптужба власти које су желелe да понизе Цркву и свештенство је била - кршење епидемиолошких мера. А ми смо готово свакодневно кадили град, молили се за здравље народа. Епископ Јоаникије нам је једном у шали казао да ако те два-три пута не ухапсе, ништа ниси урадио - прича отац Драган.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЛКАРАЗ ПОСЛАО МОЋНУ ПОРУКУ СИНЕРУ: Ево шта је шпански тенисер рекао после Јаникове одбране титуле у Мелбурну