БИВШИМА НЕ ВИШЕ ОД 3 ПРОСЕЧНЕ ЗАРАДЕ: Некадашњи функционери годину дана по престанку функција грађане коштају милионе
ТЕК што је истекло годину дана од формирања Владе, а тиме и исплаћивања њених бивших функционера који су имали право на накнаде, државни буџет оптеретиће се новим накнадама које следују одлазеће функционере извршне власти.
Како би се државни новац у наредном периоду у том сегменту мање трошио, НВО Центар за грађанско образовање (ЦГО) упутио је посланичким клубовима и Одбору за политички систем, правосуђе и управу, иницијативу којом се предлаже скраћење периода примања функционерске накнаде, али и износа који им следује.
Грађани су тек исплатили функционерске накнаде за бившу гарнитуру власти, али би милионски износи на годишњем нивоу брзо могли бити увећани новим изменама у извршној власти. Према подацима Министарства финансија, само у јануару ове године из државне касе издвојено је готово 270.000 евра за накнаде јавних функционера којима је престала функција, док су у протекле две године грађани за то платили око четири милиона.
- Иницијативом се предлаже скраћење периода примања функционерске накнаде са садашњих годину на три месеца, али и укидање могућности продужења исплате накнаде до једне године уколико функционер у том периоду стиче право на пензију - наводе предлагачи.
- Предложене су промене и у износу те накнаде, тако да уместо зараде коју је функционер примао у последњем месецу пре престанка функције, сада буде у висини просечне нето зараде. Иницијатива предвиђа и ограничења у погледу остваривања тог права. Уколико би се усвојио предлог ЦГО-а, право на накнаду по престанку функције не би имали функционери који су на функцији провели мање од три месеца, који су разрешени са функције, као и они који су разрешени дужности на лични захтев.
Предложена је измена престанка права на накнаду пре утврђеног рока. Како су навели, досадашња норма предвиђала је "остваривање права на пензију", као један од разлога престанка, а што, како кажу, није било у складу са потребама штедње и домаћинског опхођења према јавним ресурсима. Предложено је да стицањем права на пензију, корисник накнаде губи право на накнаду, и постаје ирелевантно да ли он жели да оствари право на пензију или не.
СКУПО ПЛАЋЕН НЕРАД
ВЛАДА је објавила обрачун јануарских зарада својих функционера, према којем је из државне касе само за ту намену издвојено 45.711 евра. То значи да, уколико би свих 33 функционера сменом Владе изгубило функцију и искористило право на накнаду, грађани би њихов нерад платили више од пола милиона евра. Осим фукционера у Влади, право на накнаде имају и министри, амбасадори, судије, тужиоци, директори, саветници.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)