ЈАДРАНСКА БАШТА ЗАРАСТА У ЗАБОРАВ: О једном парку, хотелу "Бока" кога више нема, и о знаменитим људима Херцег Новог

Витка Вујновић

31. 12. 2021. у 08:33

КАО што су власници "Вектра Боке" након приватизације ХТП "Бока", сасвим занемарили парк у центру Херцег Новог у коме је до земљотреса 1979. године стајао прелепи хотел "Бока" и Новљани који некадашњу "ботаничку башту Јадрана" воле, скоро да су заборавили приче које прате судбину парка и хотела, имена људи који су их градили, оних који су у хотелу боравили па онда остајали или дуго долазили у овај град.

ЈАДРАНСКА БАШТА ЗАРАСТА У ЗАБОРАВ: О једном парку, хотелу Бока кога више нема, и о знаменитим људима Херцег Новог

Фото В. Вујновић

А међу њима су знаменити Иво Андрић, Бранко Ћопић, Михајло Лалић, Зуко Џумхур, Стеван Раичковић и архитекта и спортиста Момчило Тапавица, једини Јужни Словен, Србин освајач бронзане медаље у тенису на првој модерној Олимпијади 1896. године у Атини.

Оснивање парка почело је 1910. године. О том парку као ботаничком врту казује најстарији писани траг из 1935. године, а текст чији је аутор Вале Воук, касније професор на Загребачком свеучилишту и оснивач "Арборетума" у Трстеном, објављен је у часопису "Бокељска зора". Воук наводи да се при оснивању парка водило рачуна о свему и садило само "јужно и тропско". На површини од скоро 8.000 квадрата расло је шездесетак биљних врста, палме, дивље и питоме, или како у Новом кажу, киселе и слатке наранџе, мандарине, лимуни, црни и бели бибер, олеандери свих боја, различити кактуси и агаве... Саднице су набављане из света, али и из расадника у Херцег Новом, тада највећег расадника палми у Југославији. Ни њега више нема у граду који слови за "град зеленила".

Фото Архива

Парк Југославија некада

Тих година парк је био узор другим градовима, чак и суседном Дубровнику. Новљанин, публициста Небојша Рашо забележио је о томе занимљиву причу. Код тадашњег херцегновског градоначелника Мирка Комненовића дошли су представници дубровачке општине да затраже помоћ за оснивање сличног парка у њиховом граду. Комненовић је обећао и пружио подршку у свему, али једно није могао. То је, зачикавајући помало колегу, а хвалећи свој град и рекао градоначелнику Дубровника:

Фото В. Вујновић

Парк Југославија сада

"Питому новску климу не могу да вам пребацим у Дубровник."

Парк је између два светска рата добро одржаван. Пропадање почиње од тренутка рушења хотела "Бока" после земљотреса 1979. године, иако је петнаестак година раније решењем Републичког завода за заштиту природе, парк заштићен као ботаничко-хортикултурални објекат. Законска заштита није зауставила девастацију, па данас парк не личи на онај какав је некада био. Пре годину, две испод парка се покренуло клизиште које додатно прети опстанку ове зелене оазе за коју већина Новљана предлаже да буде обновљена, а у њој поново, у габаритима старог, изграђен хотел "Бока".

Фото Фејсбук Лафорест

Парк је заједно са хотелом "Бока" национализован 1967. године и уписан као друштвена својина Општине Херцег Нови. Општина је 1977. године ову имовину уступила ХТП "Бока", уз услов да уместо плаћања надокнаде модернизује објекат. Хотел "Бока" оштећен је у земљотресу, а нешто касније, срушен. "Вектра Бока" која је 2007. купила већински пакет акција ХТП "Бока" постала је власник многих хотела, мотела, ресторана, земљишта па и парка. Уместо обећаних нових хотела порушили су "Тамарис" у Игалу, а на његовом месту отворили паркинг. Испражњен је и полусрушен и хотел "Игало". У целој причи су већ дуго и наследници породице српског бизнисмена Николе Станковића који је 1940. године купио хотел са парком. Они траже повраћај имовине. Док се поступак реституције, који је у току не заврши, ваља запамтити и боље од њихових дела чувати имена оних који су подизали град од камена и оних који су богатили живот и дух Херцег Новог па с разлогом и данас слови за град уметника и уметности.

Фото Фејсбук stare fotografije herceg novog

Хотел Бока

 

КОМФОР ДОСТОЈАН КРАЉЕВА

ХОТЕЛ "Бока" 1909. године почело је да гради херцегновско Акционарско друштво за грађевине и саобраћај странаца. Прве госте, објекат грађен у стилу сецесије, примио је 1913. године. Био је то за оно време најлуксузнији објекат на Јадрану у коме се једног лета одмарала и краљица Марија Карађорђевић и бугарски краљ Борис Трећи. Хотел је имао 43 собе, "централни огрев и врући купељ". На Сајму туризма у Паризу 1932. године, освојио је златну медаљу за "комфор и услугу".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЛКАРАЗ ПОСЛАО МОЋНУ ПОРУКУ СИНЕРУ: Ево шта је шпански тенисер рекао после Јаникове одбране титуле у Мелбурну