ДЕПОНИЈЕ НА ПРИВАТНИМ ПОСЕДИМА "ЗАШТИЋЕНЕ": Нелегалних сметлишта и "топионица" има све више, а решења нема
ГРАД Београд деценијама има велике проблеме са дивљим депонијама и чак "топионицама", који је, како потврђују у Секретаријату за заштиту животне средине, све већи.
Тешка несрећа на депонији на Чукарици, када је седморо деце тешко повређено од струјног удара, а један дечак касније подлегао повредама у Тиршовој, поново је скренула пажњу на уништавање животне средине.
Како за "Новости" кажу у Секретаријату за заштиту животне средине, кад се започне уклањање нелегалних депонија, испливају разне "зачкољице".
- У складу са Законом о управљању отпадом, сваке године пописујемо и правимо планове за уклањање дивљих депонија са јавних површина града Београда. Они се спроводе у складу са средствима са којима располажемо. Помоћ у евидентирању сметлишта пружају грађани својим пријавама, инспекцијски органи донетим решењима и ЈКП "Градска чистоћа" евидентирањем кроз свој свакодневни рад.
Највећи број дивљих депонија налази се у приградским општинама, где се већином баца грађевински материјал и шут. Ипак, сличај истовара више од 20 тона пилећих ножица на празне ливаде дуж Водоводске улице у Сурчину показао је да несавесни грађани не презају од казни и санкција.
- Број дивљих депонија расте из године у годину и поред чињенице да се редовно уклањају - истичу из Секретаријата.
- Проблем је што се доста њих поново створи на тек очишћеним локацијама. Тренутно немамо евиденцију колико "топионица" постоји у граду, а њихова позиција углавном је везана за локације дивљих депонија и постојање неформалних ромских насеља. Да би депонија постале прошлост, предузимају се мере у виду физичког обезбеђивања очишћених локација, постављају се баријере где је то могуће, појачан је инспекцијски надзор.
ПАЉЕЊЕ ГУМА
УЗ ДЕПОНИЈЕ, и такозване топионице представљају право легло заразе и изазивају најтеже форме болести. Најчешће се спаљују гуме и каблови, као и бела техника, што доводи до велике емисије штетних честица у ваздуху и утиче на живот свих грађана престонице. Већина топионица, од којих се касније добијају гвожђе и бакар, ради нелегално, без потребних папира и сагласности надлежних органа.
Према наводима Секретаријата, највећи проблем је што се велики број сметлишта налази на површинама која су у власништву физичких или правних лица, као и Републике Србије, на којима град и ЈКП "Градска чистоћа" немају законски основ за предузимање радњи уклањања дивљих депонија и у том случају надлежност предузимају комунална, еколошка и грађевинска инспекција који налажу власницима узурпираних парцела да уклоне депоније.
- Правно лице не може да поседује легалну депонију, а што се тиче такозваних топионица, за њих се не издају дозволе нити су Законом регулисане - наводе у Секретаријату.
УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту
ЦЕЛА 2024. година протекла је у знаку повлачења украјинских трупа, које су губиле територије под притиском руских снага које напредују у североисточној Харковској области и источној Доњецкој области, пише Кијев индепендент у својој великој годишњој анализи дешавања на фронту.
24. 12. 2024. у 10:03
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)