ГРАДЊА НЕ МУТИ ВОДОИЗВОРИШТЕ: Уочи расправе о плану уређења Макишког поља огласио се Институт за водопривреду "Јарослав Черни"
УДРУЖЕЊА грађана у уторак ће покушати да опструирају рад Скупштине града због планираног усвајања плана детаљне регулације Макишког поља, јер ће, како они сматрају, овим документом бити раскрчен пут ка уништавању водоизворишта.
С друге стране, Институт за водопривреду "Јарослав Черни" и саопштењу наводи да нема основа за забринутост и да је њихова студија која је претходила плану детаљне регулације то и показала.
Уз тврдње да ову тачку дневног реда, уз мноштво других планова, надлежни хоће да прогурају на последњој седници у овој години, Удружење "Битка за Кошутњак" позвало је грађане да се окупе испред Сава центра и уколико буде неопходно уђу у скупштинску салу.
- Ту нема никаквог гласања или разматрања, само се констатује чињеница. Осим захтева за прекид рада, подносимо и обавезујуће предлоге скупштинских одлука у име више група грађана за обуставу свих јавних увида, укључујући и Макишко поље, све док се епидемија не заврши - наводе у Удружењу "Битка за Кошутњак".
Како наводе у Институту "Јарослав Черни", који је израдио хидротехничку студију, планом детаљне регулације за Макишко поље предвиђена је урбанизација подручја у широј зони заштите водоизворишта.
- У тој зони је допуштена градња, али уз примену стандардних техничких и додатних мера којима би се обезбедила заштита постојећег дела изворишта - наводи директор Института Душан Ђурић. - Наша студија је била основ за израду плана, у складу са важећим зонама заштите водоизворишта.
Решење о одређивању зона санитарне заштите изворишта подземних и површинских вода Београд донело је Министарство здравља 2014. године, подсећају у Институту, а на основу "Елабората о зонама санитарне заштите" који је израђен у Институту 2013. године.
- Тим елаборатом је дат и предлог мера и ограничења унутар санитарне заштите, а у широј зони је допуштена градња, али уз мере, чиме је обезбеђена заштита постојећег дела изворишта - тврде у Институту.
НОВОБЕОГРАДСКИ БЛОКОВИ
КАО пример београдских насеља унутар шире зоне заштите изворишта, у Ииституту "Јарсолав Черни" наводе новобеоградске блокове 70,70а, 40 и 45, који, како је навео, опстају на растојању мањем од 200 метара дуже од четири деценије, без угрожавања квалитета воде на бунарима.
"ВОДОВОД": ПРИЧЕ О УГРОЖАВАЊУ ЛАЖ
ПОВОДОМ тврдњи да ће пројектом градње на Макишком пољу бити угрожено водоизвориште, огласило се и предузеће "Београдски одовод и канализација" наводећи да је трећа зона заштите увек била предвиђена за градњу.
- Такве тврдње су обична лаж, а њихово намерно пласирање представља кривично дело ширење лажних вести и узнемиравања грађана. Ми смо учествовали у изради плана са аспекта заштите водоизворишта, али и очувања водоводног и канализационог система. Условима су дефинисане мере ограничења у зависности од намене и врсте објеката на предметном подручју. Макишко поље припада широј зони санитарне заштите, што значи да у тој зони не постоје водозахватни објекти на отвореним токовима, нити рени-бунари.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)