ПЕЧАТ ЛЕПОТИ ИЗ ПРОШЛОГ ВРЕМЕНА: Завод за заштиту споменика донео одлуку о заштити зграде Управе за трезор као и Виле Прендић

Ј. ДИНЧИЋ

10. 08. 2020. у 10:46

ОД ПОЧЕТКА године у престоници су утврђена само два нова споменика културе, зграда Службе друштвеног књиговодства Југославије и Вила Прендић.

ПЕЧАТ ЛЕПОТИ ИЗ ПРОШЛОГ ВРЕМЕНА: Завод за заштиту споменика донео одлуку о заштити зграде Управе за трезор као и Виле Прендић

Фото З. Јовановић

Прва се налази у Поп Лукиној улици на Старом граду, док је вила смештена у Улици Османа Ђикића на Палилули и уместо на заштићено добро више подсећа на напуштену грађевину.

у Поп Лукиној улици 7 - 9 је смештена Управа за трезор, грађена за потребе Службе друштвеног књигодовдства Југославије 1969. године према пројекту архитекте Петра Вуловића. Зграда се састоји од шест спратова, а стубови приземља носе фасадни плашт, сачињен од низа прозора, по 33 на сваком спрату. Споменик културе лоциран је на месту уласка у Косанчићев венац, чија граница је са леве стране Поп Лукине улице и представља капију уласка из новог у стари Београд.
Иако је дом породице Прендић некад био пример модернизма у Београду, данас је у потпуности запуштен. Оронула фасада, урасло растиње у дворишту и решетке на прозорима нимало се не уклапају у сјај околних кућа у овом делу Професорске колоније. Грађена је по нацртима Милана Злоковића, једног од најзначајнијих српских архитеката, за породицу

Теразије и професорска колонија

ОД почетка године утврђене су и две просторно културно-историјске целине. Почетком године тај статус су добиле Теразије, док је пре неколико дана исти статус добила и Професорска колонија.

Прендић, адвоката Јована и његову супругу докторку Драгојлу. Осим стамбеног дела, у аутентичном концепту, објекат је имао и функцију лекарске ординације коју је користила Драгојла Прендић. Данас је ординација у потпуности запуштена, капија затворена катанцем, а фасада ишарана графитима.

ЗАПУШТЕНА Кућа у грађена по нацртима архитекте Милана Злоковића

Фото З. Јовановић

- Да би се добио статус културног добра, оно пре свега мора да има посебан значај за друштвени, историјски и културни развој народа и националне историје - објашњавају надлежни из Завода. - Као и да представљају јединствени примерак стваралаштва свог времена, али и да поседују изузетну уметничку или естетску вредност, што је вила свакако некада поседовала.

Како су за "Новости" потврдили надлежни из Завода за заштиту споменика, у овој години ниједно културно добро није изгубило свој статус.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ТРАМП НАПРАВИО УЖАСАН ПРОБЛЕМ ЗАГРЕБУ: Катастрофалне вести за Хрватску