УПЛАТЕ ДО 5. У МЕСЕЦУ: Више од две трећине приватних обданишта се одазвало позиву Града о финансирању боравка

Б. Борисављевић

12. 09. 2024. у 18:00

ВИШЕ од две трећине власника приватних предшколских установа одазвало се позиву Града и закључило уговор о финансирању 100 одсто економске цене боравка у вртићу, сазнајемо у Секретаријату за образовање и дечју заштиту. Јавни позив је у току, тако да они који се нису још пријавили могу то учинити.

УПЛАТЕ ДО 5. У МЕСЕЦУ: Више од две трећине приватних обданишта се одазвало позиву Града о финансирању боравка

Фото Н. Живановић

Како се наводи у позиву, приватна предшколска установа је дужна да извештај о присутности детета достави Секретаријату за образовање и дечју заштиту, од 25. у текућем месецу до 1. у наредном за претходни месец. Новац ће вртићу бити уплаћен до 5. у месецу за претходни месец. Право учешћа по Јавном позиву имају све предшколске установе, чији je оснивач друго правно или физичко лице са територије, које поседују акт о верификацији, издат у надлежном министарству.

Изменама градске одлуке од 1. децембра прошле године, субвенције из градске касе за малишане који похађају приватне вртиће су повећане на 33.000 динара по детету. Остатак до пуне цене плаћају родитељи. Новим правилима предвиђено је да овај пун износ субвенције добије свако дете, без обзира да ли је ишло у вртић два или 22 дана. Пре измене одлуке, дотација која се уплаћује родитељима зависила је од броја дана које је дете боравило у вртићу.

ДОДАТНЕ УСЛУГЕ

У НЕКИМ приватним вртићима деца добијају додатне услуге, као што су курсеви језика, уметничке школице, часови спорта, поједини нуде боравак викендом у вечерњим сатима - подсећа Чамагићева. - У тим обдаништима су веће цене оправдане додатним програмима.

Процедура за приватне предшколске установе које нису закључиле уговор са Градом предвиђа да се субвенција уплаћује на рачун родитеља, који затим новац прослеђују Секретаријату за образовање и дечју заштиту.

Као на почетку сваке школске године, неки приватници су искоритили да поново подигну цене својих услига. Рекоредер је приватни вртић који је повећао цену за невероватних 120 евра. Али, нова цена је испразнила установу. Већина родитеља се договорила и децу уписала у друго обданиште.

- Већина приватника се задржала у рангу економске цене или је потребна мала доплата. Међутим, има и оних који су искористили веће субвенције и поскупели - оцењује Aлександра Чамагић, секретарка за образовање и дечју заштиту. До августа прошле године Град је у просеку по детету издвајао око 18.500 за боравак у приватним вртићима, сада је то 33.000 динара, без умањења за дане када дете не иде у вртић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СПЕКТАКЛ У БОЛОЊИ: Марко Подрашчанин осваја четврти пут за редом Куп Италије са Лубеом