ПРИРОДЊАЧКИ МУЗЕЈ ГОТОВ ЗА 3 ГОДИНЕ: За објекат на Ушћу убрзана израда техничко-пројектне документације

А. З. К.

14. 08. 2024. у 17:56

НОВА зграда Природњачког музеја, која је планирана на Ушћу, могла би да буде отворена за посетиоце у време отварања изложбе "Експо", 2027. године.

ПРИРОДЊАЧКИ МУЗЕЈ ГОТОВ ЗА 3 ГОДИНЕ:  За објекат на Ушћу убрзана израда техничко-пројектне документације

Фото: беоинфо

Готово два милиона предмета које чува ова установа тренутно је смештено у тесним и неусловним просторима у Његошевој и Улици кнегиње Зорке, уз малу галерију од 100 квадратних метара у Београдској тврђави.

Директор Природњачког музеја Славко Спасић истиче да ће нови простор омогућити стручњацима да прикажу посетиоцима боље поставке, али и дати боље услове за чување.

- Победничко решење архитекте Бране Митровића нове зграде Природњачког музеја је храбро а испунило је све тражене стандарде, од којих је основни био да се не наруши амбијентална целина парка Ушће - каже Спасић за Танјуг. - Било је важно и да не дође до просторног конфликта са оближњим Музејом савремене уместности и Палатом "Србија". Очекујем да нова зграда Природњачког музеја прве посетиоце прими кад буде отворена изложба "Експо".

"Биљка као зачин" и минерали

У ГАЛЕРИЈИ Природњачког музеја на Калемегдану у току је изложба "Биљка као зачин" за коју влада велико интересовање. Колику је пажњу привукла ова поставка говори и податак да је њено затварање одложено два пута.

- Она ће ипак бити затворена 18. августа, како бисмо могли да припремимо нову изложбу. "Биљка као зачин" иде у Кикинду на "Мамут-фест" - рекао је Спасић. - Следећег месеца овај и Музеј Југославије представиће поменуту изложбу Титових минерала.

Сада би требало израдити урбанистички пројекат, а Спасић је рекао да су стручњаци Урбанистичког завода обећали убрзану процедуру, како би могли да добију комплетну техничко-пројектну документацију и дозволу за градњу.

фото З.Јовановић

У новој згради биће више места за бројне експонате Природњачког музеја

Према архитектонском пројекту, који је одабран, зграда Музеја требало би да буде благо укопана, а са предње стране имаће стаклену фасаду.

За реализацију овог пројекта неопходно је неколико година, али Спасић је најавио и шта Београђане очекује током следећег месеца. Природњачки и Музеј Југославије заједно ће представити збирку минерала које је као поклон добијао Јосип Броз Тито од рудара и страних државника.

Директор Спасић подсећа да је прошло много времена од кад је саграђен неки нови музеј у нашој земљи, а последњи нови овакав објекат изграђен је 1989. године - Музеј ваздухопловства.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима