У КЛУПАМА ПОНОВО ЗИДАРИ И ОБУЋАРИ: Веће интересовање малих матураната за упис у стручне школе

Б. Борисављевић

02. 08. 2024. у 15:42

БРОЈ ученика заинтересованих за упис у престоничке средње стручне школе у протеклом уписном року је повећан за петину, истичу у Форуму средњих стручних школа Београда. После вишегодишње паузе, од септембра ће у клупе сести нова генерација обућара, моделара коже, зидара... Такође, у школама које су већ годинама "ин" међу малим матурантима, ове године је тражено место више, па је некима од њих одобрен упис додатних одељења.

У КЛУПАМА ПОНОВО ЗИДАРИ И ОБУЋАРИ: Веће интересовање малих матураната за упис у стручне школе

Фото З: Јовановић

Према речима Милорада Антића, председника Форума средњих стручних школа Београда, упис ученика на занимања која раније нико није желео, а потребна су привреди, велики је корак напред. Он истиче да је томе највише допринело смањење броја места у средњим школама, пошто је изменама просветних закона број ученика у одељењу смањен на 28.

- Ове године је око 20 одсто ученика више него лане уписало средње стручне школе. После дужег периода уписано је шест обућара, а лане ниједан, у клупама ће бити и седам зидара, има ђака и у кожарској, пољопривредним, машинским, бродарској, грађевинској школи - каже Антић. - Иако се ради о малим бројевима, то је велики напредак, па очекујемо да ће следеће године бити још више ученика. Србији недостају мајстори свих профила и надамо се да је дошло време да се тај тренд заустави.

ЏЕПАРАЦ

Ђаке који упишшу неки од дуалних образовних профила чека "плата".

- За ученике прве године та надокнада износи 4.500 динара месечно, друге 9.000, а треће и четврте 13.500 динара - каже Антић. - Има фирми које додатно плаћају, а "зарада" може бити и до 30.000 динара.

Антић истиче да су већем интересовању за поједине средње стручне школе допринеле и афирмативне мере државе за упис на дуалне образовне профиле, који оспособљавају ученике да одмах по завршетку школовања могу да почну да раде. Наставни програми су направљени у складу са потребама тржишта рада и да развијају предузимљивост, иновативност и креативност сваког ученика.

Најважнији бенефит овог модела образовања је квалитет знања и вештина коју ученици стичу, али и прилика да се запосле у компанијама у својим срединама.

- Средња школа треба да оспособи ученика за живот, да може да се снађе у конкретној ситуацији и ради посао за који се школовао, а не да нам годинама из школа излазе генерације деце која су неспособна да брину и о себи - истиче Антић. - Свако од њих ко жели да настави школовање може то да учини на вишим школама и факултетима. Добро је што је држава понудила бенефиције ђацима који се определе да дуалне профиле. Али, требало би увести још више практичне наставе и испунити оно што је најављено да надокнада коју би ђаци примали буде 70 одсто од минималне зараде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру