КАМЕРЕ У ЈАЈИНЦИМА: Планирано постављање рампи, као и ограђивање читавог простора спомен-парка
СПОМЕН-парк у Јајинцима требало би да буде заштићен од недоличног понашања појединаца, јер би ово стратиште требало да буде осигурано камерама и рампама, а у плану је постављање ограде.
Јуче је организован и састанак у општини на ком је тема била како да се ово место страдања заштити и уреди.
Председница општине Вождовац Бојана Јакшић и в. д. директора Музеја жртава геноцида Бојан Арбутина разговарали су како да се спомен-парк заштити и унапреди, али и да се спречи недолично понашање појединаца, које је нажалост, било присутно на овом месту.
Одлуком Владе, која је донета прошлог септембра, спомен-парк Јајинци предат је на управљање Музеју жртава геноцида. Један од планова је да ове године буде реконструисан објекат који се налази у склопу парка и да он у будућности буде коришћен за потребе кустоске службе Музеја.
Место страдања 80.000 људи
СПОМЕН-парк Јајинци се налази на месту некадашњег Стрелишта на коме су немачки окупатори од 6. јула 1941. до 6. новембра 1943. године стрељали око 80.000 Срба, Јевреја, Рома и антифашиста из Београда и Србије. У срцу парка 1988. године постављен је споменик у облику стилизоване птице раширених крила који је дело вајара Војина Стојића.
- Тај објекат биће место сусрета и разговора, промоција публикација и пројекција документарних филмова - рекао је в.д. директора Музеја жртава геноцида Бојан Арбутина. - Ту би могле да буду организоване и поставке, а идеја је и да историчари који се баве страдањем цивила у Другом светском рату представе своје радове. У наредном периоду планирано је и постављање физичко-техничке заштите, камера и рампи, као и ограђивање спомен-подручја како би се спречила непримерена дешавања која су забележена у претходном периоду.
"Новости" су више пута писале о недоличном понашању посетилаца у склопу спомен-парка Јајинци. Током претходних неколико година појединци се нису либили да на месту где је страдало 80.000 људи снимају музичке спотове, возе теренска возила, сунчају се, ломе клупе, праве роштиљ, одлажу отпад и користе овај простор као да је било какав други парк у граду. Због оваквог недоличног понашања бројни Београђани били су незадовољни, а нису изостајале ни реакције Музеја жртава геноцида који су константно апеловали на надлежне да заштите ово место.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)