НАШ ВОДОВОД ОТПОРАН НА ТРОПСКЕ ТАЛАСЕ: "Новости" у погону за прераду воде "Макиш", где се у секунди производи 4.000 литара течности за пиће

Сњежана Видачковић

29. 07. 2024. у 12:30

НИ рекордно високе температуре, које су претходних недеља ишле и до 40 степени Целзијуса, нису пореметиле водоснабдевање у престоници, нити ће се то догодити уколико се тропски талас понови. Без обзира на несавесне потрошаче који током врелих летњих месеци градском водом пуне базене, хладе дворишта и наводњавају баште, систем београдског водовода од готово 4.500 километара цеви је безбедан, стабилан и конципиран тако да нашу престоницу сврстава међу десетак градова у свету који могу да се похвале најчистијом водом за пиће.

НАШ ВОДОВОД ОТПОРАН НА ТРОПСКЕ ТАЛАСЕ: Новости у погону за прераду воде Макиш, где се у секунди производи 4.000 литара течности за пиће

Д.МИЛОВАНОВИЋ

Сваки корак током прераде воде, од момента када се течност захвати из Саве, па све док не крене ка потрошачима, испитује се у лабораторијама. Вода прво пролази кроз процес бистрења, затим кроз систем озонизације иде у пешчане филтере и филтере са гранулисаним угљем. Такође, од пре неколико година, у складу са правилима Европске уније, и београдска вода пролази процес дезинфекције кроз ултраљубичасте (УВ) зраке. Од момента када нека количина воде уђе из Саве у погон на Макишу, потребно је око четири сата да, пречишћена и бактериолошки исправна, "крене" ка потрошачима.

Д.МИЛОВАНОВИЋ

Владимир Мандић, руководилац погона за прераду воде "Макиш"

Колико је цео систем ЈКП "Београдски водовод и канализација" сложен, захтеван и непрекидан процес, репортери "Новости" уверили су се у погону за прераду воде Макиш. Како подсећа Владимир Мандић, руководилац овог производног погона, који је био наш домаћин и водич током посете "Водоводу", ово постројење изграђено је 1987. године, када су градске власти донеле одлуку да се више не прерађују подземне воде, него да се течност узима директно из реке Саве.

Сплавови највећи загађивачи

НАШ саговорник каже да су највећи загађивачи Саве у приобаљу сплавови, којих од Остружнице до водозахвата у Макишу има више од 2.000.

- Ми у "Водоводу" имамо много проблема са људима који не поштују водопривредне објекте из којих се црпе вода за пиће. Узурпирају наше ресурсе, буше бунаре и користе ту воду као техничку, што нама смањује доток воде ка фабрикама за прераду. Прикључе се на рени бунар, на воду и струју, и ником ништа.

- После градње првих фабрика на Бановом брду 1963. и на Новом Београду 1970. године, јавила се потреба за новим постројењима јер се град ширио - прича Мандић. - Тада се приметило да новопримењено решење са рени бунарима има недостатак, односно да издашност зависи од водостаја Саве и природних процеса. Зато се дошло на идеју да се гради постројење које ће на мало скупљи, али савременији начин да прерађује воду. Тако је настао Макиш.

Д.МИЛОВАНОВИЋ

Tekst potpisa

Према Мандићевим речима, са Макиша у овом моменту може да иде и 4.000 литара у секунди, али је боље имати део у резерви, те је данашњи просек 3.800 литара у секунди. Та производња иде у два правца, ка Бановом брду, одакле се потискује ка централним градским зонама и левој обали Дунава. Други правац је према резервоару Жарково, за јужне делове града и приградских делова.

- Наша "библија" је Правилник о хигијенској исправности воде за пиће, по коме ми обрађујемо воду и свако одступање од тога мора да се што пре реши да бисмо у град потиснули квалитетну течност - објашњава Мандић. - Погон "Макиш 2" је пуштен 2015. у рад, чиме је водоснабдевање Београђана консолидовано, у односу на раније године када се дешавало да рени бунари "испадају" из система.

Савско језеро - резерва

КАДА је 1987. завршена изградња постројења Макиш,

истовремено са захватом воде из Саве направљена је и двонедељна резерва воде за хитно напајање водом полиције, болница, а становништво би се напајало са цистерни које би биле у целом граду распоређене у случај неке контаминације. Та резерва је Савско језеро.

- Срећом, никада нисмо користили ту резерву јер никад Сава није била толико загађена нити је било контаминација које ми нисмо могли да прерадимо - додаје Владимир Мандић.

Вода кроз цеви у српској престоници тече још од другог века нове ере, када су Римљани направили први водовод који је кретао од Липовичке шуме, јер нису хтели да се ослоне на природу Саве и Дунава, који врло често знају да се замуте.

- Тај водовод изграђен је од чувених римских цигли. У римско доба снабдевао је војни логор и издвојене страже, у турско доба џамије, хамаме, а када се Србија ослободила од Турака, остало је само напајање чесама.

Цеви у Цвијићевој из 1945.

Имамо губитке и на нашој инфраструктури која је на појединим деловима толико стара да је практично за Гиниса - каже Мандић. - Рецимо, у Цвијићевој улици постоји цевовод из 1945, а у околини Калемегдана чак и старији, још од пре Другог светског рата. Није ту ствар лоше инфраструктуре, него су у питању вибрације од саобраћаја које утичу на стабилност цевовода.

И кад се догоде хаварије, трудимо се да то што пре решимо, да Београђани то не осете.

Мало ко зна да је Београд добио савремени водовод док су се многи европски и светски градови снабдевали са јавних чесама. Тадашњи градоначелник престонице Владан Ђорђевић, лекар по струци, рекао је да вода треба да буде толико јефтина да уђе у сваку "бољу" кућу. Захваљујући специфичном пројекту цевовода инжењера Оскара Смрекера из 1892. године, наш водовод није подељен на техничку и пијаћу воду, као што је случај у свету, те тако са свих славина у граду тече вода која је бактериолошки исправна за пиће, чак и она којом се перу улице! Сва вода коју 1,6 милиона Београђана пије, долази искључиво из Саве.

За разлику од вододовда који је у рад пуштен 12.јула 1892. године, канализација постоји од 18. септембра 1905. године, и од тог датума Београд је постао европски град са савременом водом и канализацијом - закључује наш саговорник.

 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

Певачица усвојила сина, па сазнала ШОК ВЕСТ: Мало је рећи да сам у шоку, искрено!