СТРАНИХ РАДНИКА 7.000 МАЊЕ: Запосленим из иностранства за шест месеци 9.756 дозвола
У ПРВИХ шест месеци ове године мање странаца је затражило дозволу за рад у престоници у односу на исти период прошле године. Према подацима београдске филијале Националне службе за запошљавање (НСЗ), издато је 9.756 дозвола за рад странцима, што је за седам хиљада мање него у 2023. години, када су "радну књижицу" добила 16.793 грађанина других држава.
Како наводе у НСЗ, до сада је највећи број дозвола за рад у престоници издат држављанима Русије, Кине, Индије, Турске, Сри Ланке и Непала. "Сертификати" су се односили на послове у области грађевнских, ИТ и услужних делатности.
- До измене и допуне закона који регулишу права и обавезе странаца приликом запошљавања у Републици Србији, дозволе су се издавале на годину дана. Након измена, јединствена дозвола издаје се на три године - наводе у НСЗ. - Поступак за продужетак дозвола за боравак и рад је готово истоветан поступку приликом њиховог првог издавања.
"Конкурс" за запошљавање радника из иностранства предвиђа да послодавац подноси Националној служби захтев за посредовање у запошљавању за конкретно радно место најраније 60, а најкасније 10 дана пре дана подношења захтева за издавање радне дозволе за запошљавање.
- Изузетно, када је то у интересу државе или то налажу међународно прихваћене обавезе, министар за рад може одредити рок краћи од 10 дана за подношење пријаве да постоји потреба за запошљавањем. У том случају, послодавац је дужан да достави његову сагласност - објашњавају у НСЗ. - Национална служба, у периоду од десет дана, треба да утврди да ли се на евиденцији незапослених налази струка која се тражи за конкретно радно место. Тај извештај се прослеђује послодавцу и саставни је део документације за добијање радне дозволе.
РУСИ И УКРАЈИНЦИ
У ПРВОЈ половини ове године издата је 4.351 дозвола за рад држављанима Русије, док је Украјинаца било 58.
Највећи број дозвола за рад издат је за позиције из области ИТ делатности.
Радници из иностранства се ангажују, пре свега, због недостатка кадрова ( зидари, тесари...), али и зато што део наших људи не жели да ради тешке послове. У печалбу, уместо радника из Румуније и Бугарске, сада долазе "физикалци" са Блиског истока и из Азије. У тим земљама влада велико сиримаштво и ради се за 60 до 150 долара месец дана. Код нас, они имају плате између 450 и 700 евра. Долазе овде на неколико месеци да би нешто зарадили и тај новац однели својој породици. У већини европских земаља су, најчешће, непожељни, а ми немамо избора.
У агенцијима које се баве довођењем радника кажу да се фирме одлучују за странце јер су они сигурна радна снага и неће отићи док се посао не заврши. Фирма која их запошљава обезбеђује смештај, храну и све што им је потребно.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)