ТВРЂАВУ НАДГЛЕДА 67 КАМЕРА: Видео-надзором покривен сваки педаљ на Калемегдану, а циљ је заштита споменика и објеката
ВИДЕО-надзор који је постављен на Београдској тврђави олакшао посао чуварима који брину о овом споменику.

Фото З. Јовановић
Постављено је 67 камера високе резолуције којима је покривен скоро сваки ћошак овог престоничког комплекса. Постављање надзора пружа већу сигурност посетиоцима, али и има велики значај у спречавању вандала да уништавају споменике на тврђави.
Постављање видео-надзора на Калемегдану чекало се годинама, а осим постављања камера било је неопходно да повереник за заштиту података о личности да одобрење. Након свих ових корака систем је пуштен у рад, а новина на Београдској тврђави највише је олакшала чуварима који брину о овом комплексу.
Оштећена античка скулптура
НАЈВЕЋА штета направљена је у мају 2020. године, када су вандали провалили у Барутану, оборили римску статуту из 2. века, која је пукла у неколико делова. На овом вредном предмету раде конзерватори Народног музеја, а сређивање оштећене скулптуре и рестаурације још увек траје.
- Мониторинг и управљање системом обавља се из оперативног центра. Када се упореде периоди пре и после постављања система у рад, једини закључак је да су камере у значајнијој мери олакшале посао нашим службеницима у обезбеђењу. С обзиром на то да су наши задаци брига и одржавање комплекса, постављање видео-надзора помаже нам у том послу - рекли су у ЈП "Београдска тврђава".
Због недостатка камера претходних година била су учестала и уништавања објеката на тврђави, а било је немогуће идентификовати оне који су наносили штету. Пре четири године на постаменту "Победника" осванули су графити, као и на Стамбол капији и Дамад Али-пашином турбету. Најчешће је ишарана била гробница комунистичких народних хероја.
Осим у чувања знаменитости у склопу комплекса видео-надзор пружиће и већу безбедност посетиоцима. Лакше ће проналазити своје изгубљене ствари. Чувари свакодневно налазе лопте, играчке, кључеве, телефоне, али и новац.

"СВАКИ МУШКАРАЦ ДА ПРОЂЕ ВОЈНУ ОБУКУ" НАТО држава се спрема за руски напад, циљ је војска од 500.000 људи
ПОЉСКИ премијер Доналд Туск најавио је да његова влада ради на плану за масовну војну обуку свих пунолетних мушкараца, као одговор на промене у безбедносној ситуацији у Европи.
08. 03. 2025. у 14:43

ПАКАО ЗА УКРАЈИНЦЕ У КУРСКУ НАКОН АМЕРИЧКОГ ПОТЕЗА: Десет хиљада војника пред опкољавањем (ФОТО)
ДЕСЕТ хиљада украјинских војника под претњом је опкољавања у Курској области након обуставе америчких обавештајних података, пише британски Телеграф.
08. 03. 2025. у 11:01

"СВИ МЕ ПИТАЈУ КАКО СЕ ЗОВАМ САЊА И НОСИМ ХИЏАБ" Никад не каже да је променила веру, иако је рођена у православној породици
САЊА Домуз Садиковић са поносом носи хиџаб, сматрајући га својом испуњеном обавезом. Ислам је, како каже, прихватила јер се у њему пронашла, не сматрајући да је променила веру, већ да је тек тада стекла своју прву истинску духовну припадност.
09. 03. 2025. у 10:41
Коментари (0)