КРАДУ И ПЕЛЦЕРЕ И САКСИЈЕ: Ботаничка башта "Јевремовац" свакодневно на мети несавесних посетилаца
ВОЂЕНИ оном народном да се пелцер неће примити, ако се не украде, Београђани готово свакодневно ишчупају по неку биљку у Ботаничкј башти "Јевремовац". Иако се и раније дешавало, да се нешто понесе као "сувенир", последњих годину-два, нагло се повећао број "љубитеља" биљака који понешто чупну, ставе у џеп или цегер. На срећу, већина украдених "пелцера" је враћена.
Према речима др Томице Мишљеновића, асистента на Биолошком факултету, у протеклих годину дана више од 500 нових врста обогатило је стакленик "Јевремовца". Уложено је много труда и времена да би се набавила свака биљка, јер је потребно обезбедити дозволе, договорити се са колекционарима. Све је пуно и коштало, али он истиче да, новац у овој причи није пресудан.
- Гајимо доста ретких угрожених ендемичних врста, првенствено са подручја Балканског полуострва - истиче Мишљеновић. - Неке од тих биљака су у програмима такозване заштите ван станишта. Тако, поједине врсте имају само 40-50 јединки и то на једном једином станишту у Србији. Ако би неко украо тако нешто, не би направио штету само Ботаничкој башти, него целокупном биодиверзитету Србије.
Мишљеновић наводи да често имају посетиоце који и не знају шта украду. Са друге стране постоји и група врло специфичних "лопова" који су заиста заљубљеници и добри познаваоци, колекционари. Када виде нешо ретко онда се потруде да до тога дођу.
- Имали смо ситуације да су неки посетиоци преко видео позива навођени које биљке из стакленика да украду - прича Мишљеновић. - Пре неки дан се десила једна веома дрска крађа. Два дечака су ушла у пратњи једног господина који је шетао своју бебу и рекао је да су они са њим. Они су зашли у део, који је затворен за посетиоце, где су чувају неке од најређих врста са подручја Балканског полуострва. Део тих саксија поређали су на ограду, изашли из баште, покупили их и однели. Имамо све те снимке, нисмо их објављивали. Нисмо успели да вратимо те саксије али, на срећу, нису узети примерци неких од најређеих врста.. Верујем да они нису свесни шта су украли и да не знају шта ће да раде са тим биљкама.
КАЗНЕ ДО ДВА МИЛИОНА
Законом о заштити природе строго заштићене врсте биљака је забрањено брати, продавати, било да се ради о целом листу или семенкама, а кажњиве су и радње којима се могу угрозити строго.
Казне за физичка лица се креће од 50.000 до 150.000 динара, а у случају поновљених прекршаја могућа је и казна затвора до 30 дана. Правна лица ће, услучају кршења закона, платити од 500.000 до два милиона динара.
Новчана казна од 5.000 до 150.000 динара следи за физичко лице, ако не поступи по налогу чувара заштићеног подручја или га омете у раду. Са 5.000 динара казниће се за прекршај родитељ, старалац, односно одговорно лице у органу старатељства, ако због пропуштања дужног надзора над малолетником, малолетник учини прекршај.
Наш саговорник истиче да Ботаничка башта није обичан парк, већ истарживачка, научна и образовна институција која служи и за научно истраживачки рад, програме заштите ретких и угрожених врста и едукацију. Он апелује на све посетиоце да се одговорно понашају, јер се ради о зеленом драгуљу Београда у коме могу да уживају, али и о простору где треба сви заједно много да учимо о значају очувања биолошке и разноврсности биљног света, не само на Балкану.
- На "мети" је све оно шо може да стане у џеп, ранац или цегер. Наши сарадници кад то примете, опомену посетиоце и они то врате - наводи Мишељеновић. - Имали смо више бака, посебно у претходној сезони које уђу са цегером и онда чупну по неки пелцер од свега редом што им делује интересантно у стакленику. Оне су вратиле све пелцере. У пустињском делу има неких мањих кактуса, па се често дешава да га изведа. Не смета им ни то што боде. То нам прави велике штете. Трудимо се да биљке, које могу да се лакше укараду стављамо на мање приступачна места.
Мишљеновић истиче да посебну вредност Ботаничке баште чине биљке које су у прграму екс ситу заштите и који се доносе уз дозволу Министарства за заштиту животне средине. Оне се у башти контролисано размножавају и по потреби враћају у природу.
- Ради се о живим колекцијама, па ако им се нешто догоди на природним стаништима, имамо материјал од кога можемо да их вратимо у природу - каже Мишљеновић.
Башта је обезбеђена 24 часа дневно чуварском службом и покривена у потпуности видео надзором. Сви запослени се труде да сачувају башту и да на пристојан начин скрену пажњу посетиоцима да ни брање, ни узимање пелцера није дозвољено.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)