ОТКУД КИНЕСКА КУЋА НА ДЕДИЊУ? Већ сто година у Толстојевој улици налази се источњачка грађевина у којој је смештен Институт за појас и пут
ЦЕО век у Толстојевој улици на Дедињу налази се аутентична кинеска кућа, за коју готово нико не зна. У њој је последњих годину и по смештен Институт за појас и пут, а двадесетих година прошлог века стигла је у Београд из Кине, где ју је купио богати српски трговац.
Ко је мистериозни Србин који је на свом путовању по Далеком истоку видео овај објекат, купио га, расклопио, ставио на брод, донео у нашу земљу и поново је склопио - не зна се. Ово источњачко здање преживело је Други светски рат и НАТО бомбардовање и било је празно све док се овде није уселио Институт. Информације о овој велелепној грађевини нема чак ни "гугл".
Према речима Бојана Лалића, директора Института за појас и пут, посетиоци који ушетају у ово двориште буду изненађени када угледају кинеску кућу, али још нису успели да сазнају много о овој грађевини.
- Имамо веома мало информација - прича Лалић за наш лист. - За сад знамо да ју је наш богати трговац овде донео и склопио између 1920. и 1930. године. Молимо све оне који знају нешто више о кући, архитектури и симболима на њој да нам се јаве. Било би нам веома драго да знамо нешто више и о самој грађевини, јер су стилови мешовити. Сарадници из Кине су одушевљени и већ смо добили предлог од директора Кинеског културног центра да мало раде овде, а ми мало код њих, јер им се допада амбијент.
У посети им је био и амбасадор Кине у Србији Ли Минг са делегацијом.
- И њему се изузетно допала кућа и рекао је да жели да више времена проводи овде, што нама даје обавезу да више бринемо о здању, али и подстицај да се трудимо да садржај буде у складу са амбијентом. Наши гости су по четири кинеска симбола изнад улазних врата закључили да је ова кућа можда стара и око 300 година.
Кинеска кућа замишљена је као место за живот. Унутра се налазе собе, кухиња, купатило, степениште, док је спрат урађен у минијатури. Улазна врата на спрату су, објашњава наш саговорник, између 160 и 170 центиметара висине, те је неопходно да, онај ко улази, мало погне главу. Кров је посебна уметност и недавно је била неопходна помоћ стручњака када су се поправљали делови.
Сарадња са више од 150 земаља
- Овде је смештен Институт за појас и пут, а ми имамо задатак да свима који препознају да је перспектива развоја у оквиру "Појаса и пута" који данас обухвата више од 150 земаља, да помогнемо да добију више информација и које су главне смернице у развоју. Сви су добродошли, од промоције књига, идеја... наши пријатељи из Грчке, који су део иницијативе и они су добродошли, овде ћемо послужити и гирос, јер је и то храна "Појаса и пута". Имамо и колумбијску кафу, јер тамо послују кинеске компаније, имамо оригинални кинески чај... дакле спајамо културе и традиције - поручио је Лалић.
Лалић наглашава да, као што се чуло и видело из посете председника Кине Си Ђинпинга, Србија се пријатељски односи не само према људима, економији и политичкој подршци, већ и према култури и архитектури.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)