ОТКУД КИНЕСКА КУЋА НА ДЕДИЊУ? Већ сто година у Толстојевој улици налази се источњачка грађевина у којој је смештен Институт за појас и пут

Сњежана Видачковић

12. 05. 2024. у 12:00

ЦЕО век у Толстојевој улици на Дедињу налази се аутентична кинеска кућа, за коју готово нико не зна. У њој је последњих годину и по смештен Институт за појас и пут, а двадесетих година прошлог века стигла је у Београд из Кине, где ју је купио богати српски трговац.

ОТКУД КИНЕСКА КУЋА НА ДЕДИЊУ? Већ сто година у Толстојевој улици налази се источњачка грађевина у којој је смештен Институт за појас и пут

Tanjug

Ко је мистериозни Србин који је на свом путовању по Далеком истоку видео овај објекат, купио га, расклопио, ставио на брод, донео у нашу земљу и поново је склопио - не зна се. Ово источњачко здање преживело је Други светски рат и НАТО бомбардовање и било је празно све док се овде није уселио Институт. Информације о овој велелепној грађевини нема чак ни "гугл".

Према речима Бојана Лалића, директора Института за појас и пут, посетиоци који ушетају у ово двориште буду изненађени када угледају кинеску кућу, али још нису успели да сазнају много о овој грађевини.

- Имамо веома мало информација - прича Лалић за наш лист. - За сад знамо да ју је наш богати трговац овде донео и склопио између 1920. и 1930. године. Молимо све оне који знају нешто више о кући, архитектури и симболима на њој да нам се јаве. Било би нам веома драго да знамо нешто више и о самој грађевини, јер су стилови мешовити. Сарадници из Кине су одушевљени и већ смо добили предлог од директора Кинеског културног центра да мало раде овде, а ми мало код њих, јер им се допада амбијент.

У посети им је био и амбасадор Кине у Србији Ли Минг са делегацијом.

- И њему се изузетно допала кућа и рекао је да жели да више времена проводи овде, што нама даје обавезу да више бринемо о здању, али и подстицај да се трудимо да садржај буде у складу са амбијентом. Наши гости су по четири кинеска симбола изнад улазних врата закључили да је ова кућа можда стара и око 300 година.

Кинеска кућа замишљена је као место за живот. Унутра се налазе собе, кухиња, купатило, степениште, док је спрат урађен у минијатури. Улазна врата на спрату су, објашњава наш саговорник, између 160 и 170 центиметара висине, те је неопходно да, онај ко улази, мало погне главу. Кров је посебна уметност и недавно је била неопходна помоћ стручњака када су се поправљали делови.

Сарадња са више од 150 земаља

- Овде је смештен Институт за појас и пут, а ми имамо задатак да свима који препознају да је перспектива развоја у оквиру "Појаса и пута" који данас обухвата више од 150 земаља, да помогнемо да добију више информација и које су главне смернице у развоју. Сви су добродошли, од промоције књига, идеја... наши пријатељи из Грчке, који су део иницијативе и они су добродошли, овде ћемо послужити и гирос, јер је и то храна "Појаса и пута". Имамо и колумбијску кафу, јер тамо послују кинеске компаније, имамо оригинални кинески чај... дакле спајамо културе и традиције - поручио је Лалић.

Лалић наглашава да, као што се чуло и видело из посете председника Кине Си Ђинпинга, Србија се пријатељски односи не само према људима, економији и политичкој подршци, већ и према култури и архитектури.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)