ШАПИЋ: Постројење у Винчи сврстава Београд у категорију еколошки најразвијенијих градова у Европи (ФОТО)

Новости онлајн

15. 04. 2024. у 13:42

ПРЕДСЕДНИК Привременог органа Александар Шапић обишао је данас Центар за управљање чврстим отпадом у Винчи које ће у наредних месец дана, по завршетку пробног рада, почети пуним капацитетом производњу топлотне и електричне енергије.

ШАПИЋ: Постројење у Винчи сврстава Београд у категорију еколошки најразвијенијих градова у Европи (ФОТО)

Фото: Град Београд

Шапић је рекао да ово постројење Београд ставља у категорију еколошки најразвијенијих градова у читавој Европи. Омогућиће нам, додао је, око пет процената електричне и око десет процената топлотне енергије из отпада који се овде одлаже.

– Знам колика је важност овог постројења и то због нових еколошких стандарда које сви у Београду покушавамо да наметнемо са много аспеката. У питању је постројење за термичку обраду комуналног отпада који ће бити искоришћен за даљинско грејање Београда. На тај начин ће се смањити загађење у главном граду и отпад ће у знатној мери заменити фосилна горива – појаснио је Шапић.

Фото: Град Београд

Он је нагласио да ће постројење омогућити многим домаћинствима да се снабдевају енергијом из обновљивих извора енергије, те да ће допринети томе да полако почне и да се мења свест људи.

– Уколико људи немају свет о томе колико је важно да комунални и грађевински отпад не одлажемо на парцелама, да га не закопавамо, јер то одлази у нашу земљу на којој живимо и од које добијамо храну. Београд се веома брзо развија, грађевинска индустрија је у експанзији, тако да апелујем на све који се баве тим послом, а ми ћемо помоћи колико год будемо могли, да почну да поштују процедуре и да већ на својим градилиштима одвајају отпад. У овом постројењу не могу да приме грађевински материјал уколико није адекватно одвојен – рекао је Шапић.

Он је поручио да сви заједно треба да радимо на уклањању „дивљих депонија”, али да будемо свесни да „оне нису пале с неба” већ да су их направили наши суграђани.

– Када год се говори о чистом ваздуху, екологији, здравом начину живота, то сви апсолутно подржавају. Али када дође до тога да папирић задржимо код себе док не дођемо до ђубријере или контејнера, то нам је мало теже. Нема тог броја људи који могу да чисте за онима који не воде рачуна, као што не постоји та мајка која ће моћи да чисти за својим дететом, ако оно по читав дан баца по кући ствари и ђубре. Зато је важно да сви заједно апелујемо на људе да крену од себе и само тако ћемо имати здравију животну средину – поручио је Шапић.

Фото: Град Београд

Оценио да је ресорно министарство много учинило протеклих година, а да Град настоји да у многим еколошким сегментима помогне. Мењају се многе ствари и прелазимо на еколошки начин функционисања, а ваздух је безмало у континуитету последњих годину и по дана чист, навео је Шапић. Климатски услови свакако могу да помогну или одмогну, али важно је да се свакодневно ради на подизању еколошких стандарда.

Шапић је на крају изразио велику захвалност Министарству заштите животне средине, наглашавајући да ће Град Београд и надаље учествовати у оваквим и сличним пројектима јер је интерес сваког Београђанина да живи и да наша деца расту у што здравијим условима и здравијој средини.

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић навела је да је ово најсавременији центар за управљање чврстим отпадом урађен по свим европским стандардима који нам омогућава бољи квалитет живота.

– Депонија у Винчи је више од четрдесет година представљала проблем свим Београђанима, а данас је овде центар који има новоизграђену санитарну депонију, депонију за грађевински отпад и енергану. Имали смо прилике да видимо како она функционише, а за грађане је важно да знају да ће она производити електричну и топлотну енергију за више од 50.000 људи у Београду – рекла је Вујовићева и нагласила да је отпад ресурс који је изузетно важан јер ћемо захваљујући њему овде имати и топлотну и електричну енергију.

Фото: Град Београд

Она је захвалила Александру Шапићу пре свега зато што је, како је нагласила, одлучан у томе да помогне да се подигне свест када је у питању заштита животне средине и како бисмо Београд учинили градом по мери свакога од нас.

Владимир Миловановић, директор „Бео чиста енергија”, прецизирао је да ће се на овај начин извршити третман за одлагање комуналног отпада са петнаест општина Града Београда и навео да је сертификацијом овог пројекта доказано да ће годишње бити смањена емисија угљен-диоксида у количини од 210.000 еквивалентних тона.

Подсетимо да је на основу концесије са Градом Београдом у ову инвестицију уложено скоро 400 милиона евра, те да је центар први овакве врсте на Балкану.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ИМАЈУ ДОБРЕ ИГРАЧЕ, АЛИ ОЧЕКУЈЕМ ПОДРШКУ НАВИЈАЧА: Милојевић пред меч са Чукаричким