СТУДЕНТСКИМ МЕНЗАМА ПРЕТИ ЗАТВАРАЊЕ: Хоће ли због мањка запослених академци остати без оброка?

Б. Борисављевић

11. 09. 2023. у 19:00

ВИШЕДЕЦЕНИЈСКИ проблем смањења броја запослених у ресторанима Студентског центра "Београд" прети да полако стави и "катанац" на мензе у којима се хране академци.

СТУДЕНТСКИМ МЕНЗАМА ПРЕТИ ЗАТВАРАЊЕ: Хоће ли због мањка запослених академци остати без оброка?

Фото: Танјуг

У протеклих 20 година број кухињског особља је преполовљен, а обим посла је остао исти. Просечна старост радника је 51 година, а младих који би желели да раде овај посао има све мање.

На драстично смањење броја запослених у студентским ресторанима највише је утицао природни одлив, односно одлазак у пензију. Конкурс за посао је стално отворен, али је мало заинтересованих. И они малобројни који добију радну књижицу, често брзо одустану. Иако је за многе сан да се "удоме" у државној фирми, изгледа да је од сигурности, ипак, важнији новчаник. Јер, ово занимање је дефицитарно и заинтересовани могу бирати послодавца, што некада није био случај. Код приватника могу да зараде много више, па макар и без додатних "привилегија" које носи државни посао. Има и оних који се одлучују за рад у иностранству.

Према речима Владимира Цвијовића, заменика директора Студентског центра "Београд", са проблемом недостатка кадра у ресторанима установа студентског стандарда се сусрећу све државе у региону - Црна Гора, Хрватска, БиХ, Северна Македонија.

- У контакту смо са колегама из окружења и већину проблема сви делимо - наводи Цвијовић. - Концепција здраве и укусне исхране за студенте и ученике има велики друштвени значај дугорочно и важно је да се овај концепт очува. Словенија је, на пример, променила приступ у неком тренутку транзиције, затворила студентске мензе и увела дотирање приватних ресторана где се студенти могу хранити део оброка. Колеге које су посећивале Београд су нам пренеле углавном лоша искуства у виду преласка младих на брзу, неквалитетнију храну уз веће финансијске издатке. Они сада имају потребу да се врате на претходни систем, али је много теже изнова оформити кухиње и наћи запослене.

ДНЕВНО ДО 20.000 ОБРОКА

СТУДЕНТСКИ центар "Београд" је 2003. године имао 426 запослених у кухињама и у наредном периоду је почео да пада. Тако су у 2013. години оброке спремала 395, 2018. - 314, 2021. - 312 и 2023. - 258.

У оквиру СЦ "Београд" налази се седам производних и исто толико дистрибутивних ресторана. Дневно се припреми од 15.000 до 20.000 оброка. Јеловник састављају заједно управници ресторана, нутриционисти и студенти, и углавном се мења сезонски, али често и месечно, како би оно што је тренутно у понуди било и на тањиру.

Цвијовић истиче да упоређујући и искуства држава ван региона, Србија заиста има чиме да се похвали у квалитету студентског стандарда, а нарочито када се тај квалитет стави у однос са ценама. Неке позитивне ствари из периода претходне државе су задржане и унапређене у духу времена и технолошког напретка па су данас смештај и исхрана у домовима на завидном нивоу. Гости из иностранства, без изузетка, буду пријатно изненађени када нас посете.

- Ипак, да би се овај систем одржао, кључно је сачувати базу запослених што постаје велики изазов не само за студентски стандард, него и за друге секторе - каже Цвијовић. - Можда је прави тренутак за предузимање мера на нивоу читаве државе, које би афирмисале занимања која су дефицитарна. Било би лепо да као друштво покажемо поштовање за различите занате, а тржиште их већ вреднује све више и више. Поред стимулисања деце да уписују неке образовне профиле, важна је и преквалификација и доквалификација о којој већина одраслих мало зна. Кувари данас имају могућност да бирају своје радно место, а њихово време тек долази.

И док студентима нема ко да спрема и служи оброке, на бироу посао тренутно чека 127 кувара и 154 помоћника кувара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (0)

ТРЕНЕРСКА БОМБА ФУДБАЛСКОГ САВЕЗА СРБИЈЕ: Александар Коларов постаје селектор, заказана промоција!