ДОЈАВЕ О ПАКЛЕНИМ НАПРАВАМА УЗЕМИРИЛЕ БЕОГРАЂАНЕ: "Логично да људи када виде да им неко лежи под аутом, посумњају на бомбу."

16. 03. 2022. у 19:25

У ТЦ "Ушће" у Београду, јуче је пријављено да непознати мушкарац поставља бомбу под аутомобил БМW X6, а детаљним прегледом специјалне екипе МУП, испоставило се да бомбе није било.

ДОЈАВЕ О ПАКЛЕНИМ НАПРАВАМА УЗЕМИРИЛЕ БЕОГРАЂАНЕ: Логично да људи када виде да им неко лежи под аутом, посумњају на бомбу.

Foto: Printskrin

Власница аутомобила, како смо већ писали, приметила је човека испод свог аутомобила, који је рекао да тражи кључеве, а када га је појурила, побегао је.

Ово је, подсетимо, друга дојава о бомби на Новом Београду у року од три дана, за коју се испоставило да није тачна. Током викенда, да подсетимо, у Улици Сремских одреда, дошло је до сличне ситуације када је неко пријавио да је испод аута постављен експлозив, а испоставило се да је заправо цурило уље из кола.

- У оба случаја, полиција је обавила контра-диверзиони преглед и срећом се испоставило да бомбе нема. Наводно, мушкарац који је уплашио власницу аутомобила у "Ушћу" познат је полицији од раније јер је често нападао раднице у бутицима и оштећивао кола у гаражама.

- Аутомобил око кога се младић мотао у власништву је В.П. и његове супруге, а у колима је у том моменту била њихова ћерка, коју је мајка оставила да сачека док обави куповину.

Криминолог Добривоје Радовановић каже да је логично да људи када виде да им неко лежи под аутом, посумњају на бомбу.

- Шта би друго и могли да помисле него да им неко ставља бомбу. Постављање бомбе или лажне претње су иначе најлакши начин да уплашите некога, а лако га можете и убедити да ту постоји експлозивна направа. Иначе, пријава бомбе је најчешћи начин узнемиравања - каже Радовановић:

- Има младих који се на тај начин шале, али полиција увек мора детаљно да провери сваку дојаву. Никако се не сме ризиковати, а на терен не може да изађе једна особа, већ тим обучених људи са посебном опремом, уређајима за отркивање метала и експлозива. Ако су дојаве свакодневне, то полицију кошта много, као да су запослили 10 људи - објашњава криминолог.

Радовановић објашњава и да полиција пријаве о постављеној експлозивној напави углавном добија анонимно телефоном.

- Готово се увек може ући у траг особи која шаље ове дојаве. Када зову телефоном, осим када је у питању припејд број који се може бацити, може да се лоцира одакле позив долази. Баш због тога сам се залагао да се припејд картице купују уз лични документ - наводи Радовановић.

У случају лажне пријаве бомбе, осумњичени се терети за кривично дело изазивање панике и нереда. Према закону, прописана казна је од три месеца до пет година затвора.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом