СТРАДАЈУ ГУМЕ И АКУМУЛАТОРИ: Колико кошта поправка аутомобила оштећених због снега?

Ј. ДИНЧИЋ

13. 01. 2022. у 10:23 >> 10:27

ЗБОГ снежних падавина, необележених радова или невидљивих рупа на саобраћајницама, вулканизерске радње широм престонице ових дана имају пуне руке посла.

СТРАДАЈУ ГУМЕ  И АКУМУЛАТОРИ: Колико кошта поправка аутомобила оштећених због снега?

Фото Приватна архива

Осим замена гума у задњи час, последњих дана много је возача који долазе да поправе делове трапа, амортизере, споне или кочнице. Посла има и за ауто-електричаре, али и продавце, јер су многи остали празних акумулатора због ниских температура.

Према речима вулканизера, гуме најчешће страдају јер се на коловозима рупе не обележавају знацима упозорења, па у зимском периоду возачи аутом упадају у оне које се не виде. У овим случајевима гумама које се поцепају или пробуше неопходна је замена, а често долази и до оштећења фелни и ломљења, па је потребно радити и реглажу.

Услуга монтаже пнеуматика и балансирања за сва четири точка креће се од 2.000 до 5.000 динара, док је замена по једном точку од 500 до 1.000 динара. Цене нових гума крећу се од 3.500 до 65.000 динара, а то зависи од димензија и њиховог квалитета. Најтраженији пнеуматици су пречника фелни 15 и 16 инча, од 5.000 до 11.000 динара.

- Летње пнеуматике треба заменити зимским најкасније до 1. новембра јер после тога због ниских температура и влажног коловоза, може да дође до лаког проклизавања - објашњава, за "Новости", вулканизер Душан Спасић.

- Не пропоручује се да се ради бочно крпљење гума, али возачи то ипак траже, јер немају новца и могућности да квар квалитетно санирају. Ако не постоји шанса да се закрпи гума, углавном се у овом периоду године купују пнеуматици нижег квалитета.

Зимски пнеуматици су обавезни, Фото М. Анђела

Према речима вулканизера, важно је да возачи воде рачуна да буду гуме истог произвођача, модела и димензија које је прописао произвођач аута. Препорука да се избегне куповина половних пнеуматика, а онима који не могу да приуште нове, саветује да не пазаре старије од две године и да обрате пажњу на дубину шаре.

Зимски услови не одговарају никако ни возачима чији аутомобили се не возе свакодневно и углавном су паркирани на отвореном. У оваквим ситуацијама посла има и за електричаре и продавце акумулатора.

- Златно правило је да акумулатори старе лети, а умиру зими - каже ауто-електричар Далибор Ћукић.

- Проблеми настаје због неадекватног коришћења, и у оваквим условима препоручује се да се возила која се не возе свакодневно упале и оставе да раде бар 15 минута.

ПРАВИЛА

УКОЛИКО саобраћајац заустави возило које нама зимске пнеуматике у периоду када су они обавезни, казну може да наплати само ако је у том тренутку на коловозу снег, лед и поледица. Од 1. новембра возачи морају у пртљажнику да имају ланце уколико се налазе ван града, без обзира на временске услове.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЛКАРАЗ ПОСЛАО МОЋНУ ПОРУКУ СИНЕРУ: Ево шта је шпански тенисер рекао после Јаникове одбране титуле у Мелбурну