СТУДЕНТИ ИЗУЗЕТНО ТРАЖЕНИ НА ТРЖИШТУ РАДА: Више од пола генерације Математицке гимназије упише ЕТФ
ВИШЕ од пола генерације Математичке гимназије упише Електротехнички факултет у Београду, чији су студенти су изузетно тражени на тржишту рада, првенствено због квалитета знања које стекну и усавршених програма, па тако многи од њих већ на трећој години студија започињу праксе, а неки убрзо добију посао у струци у некој од 130 компанија са којима овај факултет има сарадњу.
Томе је, према речима декана Мила Томашевића, између осталог допринео партнерски програм у оквиру којег компаније одржавају презентације студентима и дају им стипендије, а факултет сарађује и са свим телекомуникационим операторима, са ЕПС-ом, као и препознатљивим међународним компанијама које послују у Србији, међу којима су велики немачки послодавци.
- Та сарадња је врло интензивна. Задовољни смо јер су наши студенти изузетно тражени на тржишту рада. Највећи мањак кадрова је на ИТ тржишту, али у свим областима које негујемо наши студенти су врло цењени - рекао је Томашевић за Танјуг и навео да поједини студенти иду на више пракси, док један број њих иде на завршетак студија у иностранство, где су, каже, атрактивни швајцарски универзитети, попут ЕТХ и ЕПФЛ који су међу првих десет на свету.
- Популарне су студије и у Енглеској, Холандији, Италији и поносни смо да наши студенти настављају усавршавање на тим престижним факултетима - указао је Томашевић.
Како каже епидемија није утицала на број заинтересованих за студије, што је,наглашава успех, имајући у виду, каже, и демографију и број средњошколаца који је сваке године мањи.
- Сада смо задовољни, поготово квалитетом ученика који се пријаве за наше студије, јер преко пола генерације Математичке гимназије дође на ЕТФ, као и више од 50 ученика који су добили награде на такмицењима из математике, физике, информатике. Улазни квалитет је одличан - нагласио је Томашевић.
ЕТФ је годинама на акредитационом максимуму од 720 студената, 540 на студијском програму Електротехнике и рачунарства и 180 на Софтверском инжењерству, а јави се нешто више од 1.100 ученика, што је, додаје Томашевић, устаљени тренд у последњих 4, 5 година.
Оно што је, међутим, велики изазов за ЕТФ је интернационализација факултета, која према Томашевићевим речима, није далеко одмакла.
- Факултет има програме међународне размене где страни студенти долазе и проводе одређено време на факултету, које је сада, услед епидемије, смањено. Имамо студенте на постидпломским студијама на енглеском језику, али њихов број није велики, јер за то не постоје ни логистичке околности. Они би морали да буду примљени у кампусе, за то би требало одвојити посебну квоту и да се смањи број студената на српском језику... - објашњава Томашевић.
С обзиром на мањак ИТ кадра је већ дуже време заступљен, а на питање шта треба урадити да се та статистика промени, Томашевић одговара да је факултет ограничен акредитационим квотама, а оне простором и бројем професора.
- Започели смо иницијативе и ресорно Министарство је препознало наше потребе за нормалним условима рада, а потом и за напретком и проширењем програма. Ушли смо у пројекат изградње додатне зграде у дворишту факултета и уређења читавог тог простора који би требао да интегрише кампус техничких факултета са заједничким садржајима", указује он.
Додаје и да се без помоћи Машинског, Грађевинског, Архитектонског факултета, ТМФ, не би могли спровести испити на првој години, где има 800 до 1.000 студената, јер је у склопу зграде ЕТФ-а тај простор одређен за 350 академаца.
Исти тако, епидемија је донела отежане услове рада којих, каже, у историји није било, али, истиче, факултет се успешно изборио са њима.
- Спровели смо наставу на даљину одмах првог јутра након увођења ванредног стања, врло брзо смо оспособили платформе, поготово на нижим годинама студија, а одређен део наставе који може да се уз епидемиолошке мере спроводи у просторијама, дозвољавамо да се врши уживо. Такође лабораторијске вежбе се врше у мањим групама, сва испитивања која доносе поене врше се у просторијама факултета, да се не би компромитовао квалитет диплома - рекао је Томашевић, који сматра да епидемија ковида неће значајно утицати на квалитет знања студената ЕТФ-а.
То поткрепљује резултатима на испитима, који су, каже, на нивоу претходних година, а поједини чак и бољи.
- У неким ситуацијама боље је него што је раније било, јер студенти имају снимљена предавања која могу одгледати кад год желе, а припремљени су и додатни материјали да би се олакшао положај студената - навео је Томашевић.
На питање колико је пракса факултета усклађена са тржиштем рада, Томашевић каже да је развој у области технике и рачунарства изузетно буран, али да факултет улаже напоре да "ажурира" своје знање и курсеве које предаје.
-То је велики напор у струци, студенти добијају способност да уче, они иду у иностранство и та тржишта траже нове кадрове, посебно у ИТ технологијама. Факултет се прилагођава тржисту рада колико може и у томе нам помажу партнери из привреде, компаније које помажу са опремањем лабораторијске опреме и разним донацијама која усавршавају услове извођења разних курсева - додао је Томашевић и истакао партнерство са домаћим компанијама, као и континуитет успеха у конкурисању за пројекте Фонда за науку, те сарадњу са реномираним институцијама кроз Хоризон пројекат намењен истраживању и иновацијама.
И студенти ЕТФ-а кажу за Танјуг да су задовољни програмом факултета, па тако студент Стефан Пајић верује да ће ускоро пронаћи посао у својој струци.
- Доста мојих колега раде праксе и они су задовољни, то су солидни послови. Очекујем да ћу врло брзо и ја пронаћи неку праксу и да ћу се запослити - каже Пајић, студент четврте године ЕТФ-а.
Његов колега Милош Буквић наводи да у четвртој години стручна пракса постаје обавезна, док Матија Зорбић са смера Софтверско инжењерство наглашава задовољство целокупном наставом на овом факултету.
БОНУС ВИДЕО:
Дете руских емиграната које је обогатило српску уметност
Препоручујемо
ПОЖАР У БЕОГРАДУ: Запалила се кућа на Вождовцу, на терену 19 ватрогасаца
09. 01. 2022. у 07:27
БЛОКИРАН АУТО-ПУТ У БЕОГРАДУ И НОВОМ САДУ: Мала група демонстраната опет малтретира народ (ФОТО/ВИДЕО)
08. 01. 2022. у 13:40 >> 13:58
СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ЗАМЕНУ СТОЛАРИЈЕ: Позив за становнике дела општине Палилула
07. 01. 2022. у 14:23
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)