ГОРАН ВЕСИЋ: Град жели да смањи порез на имовину зградама које су енергетски ефикасне

Novosti online

06. 12. 2021. у 18:56

ЗАМЕНИК градоначелника Београда Горан Весић је, коментаришући протесте, рекао да је загађења било и раније, али да се сада о томе више говори јер је боље стање на пољима која су пре била у фокусу, попут незапослености и плата.

ГОРАН ВЕСИЋ: Град жели да смањи порез на имовину зградама које су енергетски ефикасне

Фото П. Митић

Објашњава шта град ради како бисмо удисали чистији ваздух.

Заменик градоначелника Београда каже да је екологија сада у фокусу јер су се решила нека друга питања.

- Данас имамо у граду 750.000 запослених, а 2014. је било 559.000. Просечна плата је данас 700 евра, а 2014. је била 456 евра - рекао је Весић и истакао да је екологија у средње развијеним друштвима важно питање.

Каже да треба да решавамо еколошке проблеме, али да они постоје деценијама, само се о њима раније није причало.

Када је реч о загађењу ваздуха, највећи проблем су, истиче, индивидуална ложишта.

- Спремни смо да се, као град, одрекнемо партиципације за прикључење на топловод, а ради се на том да се и Србијагас одрекне своје партиципације. Мотивишемо људе да се без икакве накнаде прикључе на парно грејање и да угасе индивидуална ложишта - наводи Весић који напомиње да се полако гасе котларнице широм града.   

Други проблем су аутомобили и аутобуси, а заменик градоначелника очекује да ће се изградњом метроа и проширењем мреже БГ воза и то решити, до 2030. године.

Град жели и да смањи порез на имовину зградама које су енергетски ефикасне, навео је заменик градоначелника.

Граде се постројења за прераду отпадних вода 

Весић је рекао да проблем није само ваздух, већ и загађење воде. "Ми смо управо у процесу изградње пет фабрика за прераду отпадних вода, што није рађено деценијама уназад", каже Весић.

Оваква постројења се граде у Великом селу, Остружници, Обреновцу, Лазаревцу, Сопоту, Младеновцу и Гроцкој.

Појашањава да тренутно имамо 100 директних испуста канализације у Саву и Дунав, односно 60.000 олимпијских базена фекалија. "Када изградимо те фабрике, решићемо проблем загађивања река", поручио је Весић.

Коментаришући пожар у Земуну у којем је једна особа страдала и пожар у кинеском тржном центру у Обреновцу, након којег се две особе воде као нестале, Весић је рекао да са почетком зимске сезоне има много више оваквих случајева и то због индивидуалних ложишта.

Због тога је у Београду забрањен отворени пламен у зградама, а од јануара ће бити забрањено коришћење плинских боца у стамбеним зградама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

АЛТА банка донирала пакетиће за дечје осмехе: Малишани из Сремчице и Дечјег села уживали у изненађењу и дружењу