СВЕДОЦИ ВРЕМЕНА И СИМБОЛИ ГРАДА: Престонички јавни сатови редовно се одржавају и у добром су стању

А. З. Клисурић

29. 08. 2021. у 08:51

БЕОГРАД је престоница где јавних сатова има у готово свим деловима. Поједини годинама истрајавају на фасадама београдских зграда. Београђани имају ту срећу да виде и сунчани, али и дигиталне јавне мераче времена, који су репрезентативни примерци периода у којима су настајали. О њима брину општински и градски комунални инспектори, а контрола се по службеној дужности обавља једном годишње.

СВЕДОЦИ ВРЕМЕНА И СИМБОЛИ ГРАДА: Престонички јавни сатови редовно се одржавају и у добром су стању

Фото архива

Недавно је на зграду старе Железничке станице враћен сат, који је био на поправци. Механизам је унапређен, и сада мери време уз помоћ новог дигиталног механизма, нових казаљки, соларних панела и џи-пи-ес антене. А постављен је још крајем 19. века. Иако је неколико пута застајао у раду, уз унапређен механизам овакве ситуације требало би да буду све ређе.

Сунчани часовници на територији наше земље појављују се крајем 12. и с почетка 13. века. Најпознатији је онај на Богородичиној цркви у манастиру Студеница, али у Земуну има један којим може да се похвали. Овај мерач времена урађен је 1828. године, а кумовао је да се објекат на којем је постављен назове и буде препознатљив као Кућа са сунчаним сатом у Земуну.

- Завод за заштиту споменика културе града од свог оснивања брине о непокретном културном наслеђу на територији свих 17 градских општина - рекли су за "Новости" У Заводу за заштиту споменика. - Известан број културних добара у оквиру свог фасадног платна има изведен сат као важан сегмент фасадних композиција, указујући на његову функционалну и симболичку улогу. Поједине од ових грађевина репрезентативни су примерци стила којем обликовно припадају или су значајно остварење својих аутора.

Како су нам рекли у Заводу, најстарија кула-звоник са сатом је "чувар" улаза на Горњи град на Калемегдану, Сахат кула. Постављање сата на звонику карактеристичан је елемент барокне архитектуре, који се огледа на сакралним објектима подигнутим у 18. и 19. веку.

Овакав пример је и сат на Саборној цркви, а када казаљке откуцају пун сат огласи се и механизам. Звоник Богородичине цркве у Земуну из 18. века такође краси један мерач времена.

На територији градске општине Савски венац налази их се седам. Најпознатији и најстарији међу њима је онај на згради старе Железничке станице. Фасада зграде "Железница Србије" окитила се 1928. године једним мерачем времена. Осим што има 16.000 метара квадратних и преко 600 соба, има и сат који се издиже на прочељу овог монументалног објекта.

Осим ова два најстарија сата на Савском венцу, зграду поште у Савској, аутобуска станица БАС и станица "Прокоп" обогаћени су мерачима времена.

- Комунална инспекција ГО Савски венац обавља контролу исправности јавних сатова - говоре у ГО Савски венац. - Ти инспекцијски надзори нису тако чести, по службеној дужности обављају се једном годишње. Уколико се појави потреба и мимо плана инспектори излазе на терен. Они на терену констатују исправност јавних часовника, и у зависности од тога где се налази дају налог за поправку, тачније довођење у функционално стање. Овај налог добијају органи или институције које користе објекат или простор на коме се налази мерач времена.

КНЕЗ МИХАИЛОВА И КАРАЂОРЂЕВ ТРГ

ОСИМ сунчаног и сатова на сакралним објектима у Земуну, ова општина се може похвалити и механизмима које је урадило предузеће "Инса".

- Сат на Карађорђевом тргу од 14. јуна поново показује тачно време - говоре у ГО Земун. - Привремено је био искључен због радова на саобраћајној сигнализацији. Током осамдесетих година у њега је уграђен "Инсин" механизам, а ово предузеће га одржава већ неколико деценија.

Инжењери овог предузећа прошле године заменили су најстарији механизам који је био смештен на објекту који се налази на Магистратском тргу 1. Овај механизам морао је да се навија сваке недеље, а сада се време на њему подешава аутоматски.

Још један "Инсин" сведок времена, који је и симбол града и дочекује Београђане и посетиоце престонице, налази се у Кнез Михаиловој улици.

ОЛИМПИЈСКИ

ОСИМ оних који показују тачно време, у Београду је 2012. године постављен и олимпијски сат. Овај механизам мери преостало време и подсећа пролазнике колико је дана и часова преостало до наредног највећег спортског такмичења. Постављен је у близини Хотела "Москва", а ово место симболично је одабрано јер је у близини 1910. године основан Српски олимпијски клуб.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЈАНИК СИНЕР ПОВУКАО ДРАСТИЧАН ПОТЕЗ: Дан после Аустралијан опена - одрекао се АТП бодова