ДИЖУ ГЛАС ЗА СВОЈ КРАЈ: Грађани све смелији у иницијативама против градње и инвестиција које сматрају неодговарајућим

М. Станојковић

21. 06. 2021. у 07:21

СТАНАРИ удружени око проблема који су им се "доселили" у комшилук, у последњих неколико недеља успели су да добију мале битке на свом терену против инвеститора или оних који су реметили мир у суседству.

ДИЖУ ГЛАС ЗА СВОЈ КРАЈ: Грађани све смелији у иницијативама против градње и инвестиција које сматрају неодговарајућим

Скупу присуствовао велики број грађана

Дорћолци су сачували паркинг, дрвеће, а станари новобеоградских блокова успели су да зауставе грађевинске машине. Негујући грађанску солидарност после успеха у свом кварту, станари Блока 37 преселили су се на терен Блока 33.

Незадовољни управници стамбених заједница и станари Солунске на Старом граду недавно су изашли на протест против проширења њихове улице и Драчке, односно одлуке да Солунска буде двосмерна од Драчке до Дубровачке. Овим радовима, којима су станари стали на пут, изгубили би 26 паркинг места и три стабла. Њихове акције уродиле су плодом, па им се одазвало руководство општине Стари град, које је на крају у разговору са Дирекцијом стало на страну грађана.

Претходно су њихове комшије из Цетињске улице после многобројних непроспаваних ноћи добиле спор са Градом који су тужили због буке.

- Када вам кажу да не може и да не вреди, не верујте - поручили су станари Цетињске и Зетске након донете пресуде. - Први основни суд је пресудио да Град Београд није искористио све постојеће правне могућности да стане на пут бахатим угоститељима. Град је дужан да нам исплати накнаду на име нематеријалне штете.

Да грађански глас може да утиша грађевинске машине показали су и станари вишеспратница у Блоку 37, који су се данима бунили против изградње зграде у њиховом крају. Њихову буку чули су представници Града, па је инвеститор привремено обуставио радове.

Успевши да остваре накратко победу против инвеститора, охрабрени су кренули да помажу и комшијама из Блока 33, којима су најављени грађевински радови. Ипак, како кажу, они још могу да спрече да градња уопште почне, јер је пројекат тек на јавном увиду.

- Хвала им што нам помажу. Знаћемо то да ценимо и да вратимо подршком. За разлику од њих који нису ни знали када је јавни увид, ми покушавамо да спречимо у старту. Примедбе су послате, па се надамо успеху - кажу из Блока 33.

ГРАД УВОДИ АНКЕТИРАЊЕ

ГРАД Београд ускоро ће увести анкетирање грађана као обавезан корак пре израде планова. Иако Београђани имају и сада могућност да на јавном увиду дају примедбе на пројекте, то се, наводе у градској управи, у пракси испоставило као недовољно. И доводило је до неразумевања грађана на који начин се мења њихов крај.

 

СТЕПА И ВОЈВОДА ВЛАХОВИЋ ЗА ПРИМЕР

СТАНАРИ насеља Степа Степановић од првог организовања и протеста успели су да реше многе проблеме у свом крају, али и да буду узор другим Београђанима који су се организовали на сличан начин. Однедавно све гласнији су и станари насеља Војвода Влаховић, који су се окупили у Удружење "Моје насеље" како би покушали да побољшају квалитет живота.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази