UPRAVNI SUD ODLOŽIO IZGRADNJU GONDOLE: Osporena dozvola Ministarstva za izvođenje radova na žičari koja treba da spoji Kalemegdan i Ušće
UPRAVNI sud doneo je presudu kojom se uvažava tužba udruženja RERI (Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu) i poništava rešenje Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture od 1. aprila 2019. godine kojim je bilo dozvoljeno izvođenje pripremnih radova za izgradnju gondole na Kalemegdanu.
Istom presudom, koja je objavljena juče, Upravni sud naložio je Ministarstvu da donese "novo i na zakonu zasnovano rešenje", a u skladu sa primedbama iznetim u presudi.
Kako se navodi u obrazloženju, resorno ministarstvo je, donoseći osporeno rešenje, postupilo suprotno odredbama Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu. Odnosno, nadležni republički organ uz zahtev za izdavanje građevinske dozvole, nije dostavio studiju o proceni uticaja na životnu sredinu. Takođe, navodi se da je rešenje o građevinskoj dozvoli doneto samo u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, što u ovom slučaju nije bilo dovoljno, jer je Kalemegdan odnosno "Beogradska tvrđava spomenik kulture od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju".
- Takođe, kako pripremni radovi obuhvataju zemljane radove i radove na stabilizaciji terena i osiguranja iskopa bušnim šipovima, to iz navedenog proizilazi da su u pitanju radovi koji mogu narušiti svojstva Beogradske tvrđave kao nepokretnog kulturnog dobra - piše u presudi Upravnog suda.
BEZ ODGOVORA NADLEŽNIH
IZ Ministarstva građevinarstva juče nismo dobili odgovore na naša pitanja. Prema presudi Upravnog suda, nadležno ministarstvo u obavezi je da udruženju RERI nadoknadi troškove upravnog spora od 34.500 dinara u roku od 15 dana od prijema presude. Odbijen je zahtev Grada Beograda, kao zainteresovanog lica da izmiri troškove ovog spora.
- Po oceni suda, izvođenje takvih radova nije moglo biti odobreno bez saglasnosti nadležnog organa, u ovom slučaju Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Ukinutim rešenjem, bilo je dozvoljeno investitoru JP "Skijališta Srbije" da u okviru pripremnih radova postave gradilišnu ogradu, instalacije i privremenu opremu, te da izvrše radove na stabilizaciji terena i osiguranja iskopa prema susednim parcelama bušnim šipovima.
Kako je ranije najavljeno, planirano je da trasa gondole između Ušća i Kalemegdana bude dugačka oko kilometar, sa 25 kabina kako bi prevozila oko 3.000 putnika na sat. Vrednost ovog projekta procenjena je na oko 1,8 milijardi dinara.
Preporučujemo
IZGRADNjA GONDOLE POSLE PAUZE: Vesić najavio nastavak projekta koji miruje dve godine
21. 01. 2021. u 08:51
GONDOLA IDE NA PROBU: Testiranje počinje, prvi putnici voziće se za 45 dana
18. 08. 2020. u 11:00
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometra u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)