Моцартова задужбина за српску кошарку
18. 08. 2017. у 12:45
У великој акцији "100 терена за једну игру" на сваких десет дана ниче терен за баскет. Божидар Маљковић: Терени су прави допринос спорту и друштву, други да следе овај пример
.jpg)
ПОЧЕТАК једне кошаркашке каријере не креће из хале и са великих спортских терена, већ са оних испред зграде у крају, код пруге, у дну слепе улице, на кеју. Управо на таквим игралиштима кошаркашки је "проходала" већина наших асова која ће за неколико дана почети битку за титулу владара Европе. А, да би и убудуће било што више места где ће се рађати неки нови шампиони, компанија Mozzart покренула је акцију "Сто терена за једну игру", која је стига готово до половине пута. А баш на дан почетка Европског првенства у кошарци биће отворен и 50. јубиларни обновљени терен у Србији!
У нашој земљи таленти за игру под обручима расту на сваком кораку и потребан им је само подстрек за врхунске домете. О важности ове акције говори чињеница да су је подржале и у њој учествовале кошаркашке легенде и мајстори ове игре: Светислав Пешић, Никола Пековић, Дејан Бодирога, Бобан Марјановић, Дејан Томашевић, Богдан Богдановић, Мирослав Радуљица, Мирослав Мута Николић, Никола Калинић... Они су почели баш на таквим теренима и углас кажу да је то први услов да кошарка настави трофејни пут.
Мирослав Радуљица одлично зна колико је било важно изаћи на терен у улици и показати себи да то можеш. Зато је подржао акцију у нади да ће из његовог места у А репрезентацију стићи још наследника.
- Ово је заиста одлична акција и знам колико је значајна за клинце у Инђији - каже Радуљица. - Да сам ја имао овакав терен, можда бих био још бољи играч! Велика је част што терен носи моје име и надам се да ће инспирисати многе да се увек труде и, наравно, да се баве спортом, било рекреативно, или професионално.
Харизматични тренер Мирослав Мута Николић који је са Радуљицом, Мачваном, Марковићем, Марјановићем... и осталим момцима освојио медаље и стварао шампионе, има јасну поруку за млађе генерације:
- Одушевљен сам овом акцијом и веома пријатно изненађен. Види се љубав према нашој игри. Заиста је важно за нашу децу да се баве спортом, а да пусте компјутере и телефоне из руку. Када сам био млад никада нисам био на терену са два цела коша, увек је један био поломљен, па смо играли на оном другом. Данашња деца ће имати много боље услове, захваљујући и овој акцији.
Успех јуниорске кошарке, коју је некада водио садашњи тренер Партизана, наставља се и са његовим наследником Владимиром Јовановићем. Он је овог лета селектирао најбоље јуниоре и покорио Европу. Рођени Чачанин не крије задовољство што компанија Mozzart брине о колевци српске кошарке.
- Одлична ствар је да се отварају терени широм Србије, а мени је посебно драго да ће и мој Чачак, који је изнедрио тако велика имена, попут Жељка Обрадовића и Драгана Кићановића, добити неке. Сви смо ми почели на неком баскету два на два или три на три испред зграде и у дворишту. Много је важно за саме почетке имати такве терене у квалитетном стању - каже Јовановић.
У компанији Mozzart кажу да су у ову акцију ушли пре години и по, као израз жеље да се на неки начин допринесе српском спорту.
- До сада смо обновили педесетак терена, што значи да је компанија Mozzart, у просеку, на сваких 10 дана реконструисала по једно кошаркашко игралиште у Србији. То није нимало лак посао, ни грађевински ни организационо, али када видите резултат и позитивне реакције грађана, све добија смисао. Надамо се да ћемо у наредних годину или две успети да у потпуности испунити циљ ове акције, а то је обнова 100 кошаркашких терена у Србији - рекла је Ковиљка Лончар, генерални директор компаније Mozzart.
.jpg)
Један од наших представника у најјачој лиги на свету Боби Марјановић не заборавља свој почетак и додаје да важност акције превазилази саму кошарку и утиче на друштво у целини.
- Драго ми је да деца могу да се склоне са улице, од компјутера, да имају неку другу кућу. Сада имају лепа игралишта где могу да се сретну, да одиграју баскет, да се мало друже, да остваре контакте. Биће ту и ватре и борбе. Важно је да није улица, да нису само кафићи, дискотеке или оно најгоре - дрога - поручио је Марјановић по отварању терена са његовим именом у Зајечару.
Овакав пример, сагласни су наши саговорници, може бити водиља и за остале сегменте друштва, односно да се дух олимпизма са спорта може пребацити и на привреду. Глас за овакве и сличне акције подигао је и и председник Олимпијског комитета Србије Божидар Маљковић:
- Поздрављам акцију Mozzarta, она показује да ту компанију воде људи који воле и разумеју кошарку. Као председник Олимпијског комитета позивам и друге имућне људе и компаније да кроз улагање у сличне пројекте направе себи неку врсту задужбине.
До сада је компанија Mozzart обновила терене у Пироту, Пријепољу, Фекетићу, Зрењанину, Крагујевцу, Врњачкој Бањи, Великој Дренови, Крушевцу, Ваљеву, Шапцу, Прибојској бањи, Лабудовом брду, Мачванској Митровици, Белој Цркви, Свилајнцу, Прешеву, Неготину, Руми, Новом Саду, Нишу, Ковину, Обреновцу, Лесковцу, Зрењанину, Рашкој, Новој Вароши, Бачкој Паланци, Зајечару, Бајиној Башти, Лазаревцу, Чукарици, Параћину, Чукаричкој падини, Убу, Савском венцу, Врбасу, Ужицу, Кикинди, Инђији, Суботици, Прокупљу, Смедеревској Паланци... Следе Апатин, Чачак, Сремска Митровица... па све до 100. обновљеног терена!
.jpg)
НОВИ ДРЕСОВИ ЗА НОВЕ ШАМПИОНЕ
ПОРЕД обнове кошаркашких терена, компанија Mozzart sport оснажује и донацијама спортске опреме разним клубовима широм земље кроз акцију "Нови дресови за нове шампионе". Mozzart опрему тренутно носи више од 30 фудбалских, кошаркашких, рукометних и одбојкашких клубова нижег ранга. Међу њима су и будуће репрезентативке Србије у све популарнијем футсалу, кадеткиње Војне академије.
У оквиру ове акције, Mozzart је у Поморављу на пријатељској утакмици спојио клубове који, и поред дуге традиције постојања и релативно мале удаљености, до сада никада нису одмерили снаге, а све у циљу популаризације спорта и бољих услова за рад будућих шампиона.
ПОДРШКА ОБРАЗОВАЊУ И ЗДРАВСТВУ
КРОЗ сталне донације и спонзорства, компанија Mozzart је до сада са више од 2.500.000 евра помогла на десетине образовних институција, младих научника, непрофитних спортских организација и појединаца, као и институција које се баве збрињавањем најугроженијих чланова друштва.
Србија је ове године први пут имала представнике на престижном Међународном турниру младих физичара у Сингапуру, а одлазак на пут младих научника омогућила је између осталих и компанија Mozzart.
Недавно је младом каратисти Лазару Јојићу, коме је у четвртом разреду основне школе откривена Кронова болест, ова компанија донирала спортску опрему коју ће носити на Светском првенству у Клужу. Осим тога, КЛС, АБА лига, КК Железничар и Параолимпијски комитет Србије налазе се на листи партнера ове компаније.