Котор: Руси траже одштету 20 милиона
23. 10. 2018. у 12:41
Руски инвеститор, после 12 година блокаде градње у Морињу, тужи државу и Општину Котор. “Монтенегрорегион” преварен - продато му земљиште, па промењен ДУП. Две године од куповине, плац обележен као зелена површина

У Морињу требало да никне атрактивно насеље / Фото Радио Котор
РУСКИ инвеститори из предузећа “Монтенегрорегион” који су пре 12 година купили око осам хиљада хектара земљишта на атрактивној локацији у Морињу, како би подигли туристичко насеље и хотеле, поднели су тужбу против државе Црне Горе и Општине Котор тражећи одштету од 20 милиона евра. У тужби наводе да су на основу инструкција државе кренули у милионску инвестицију, али да су у међувремену “преварени претрпевши ненадокнадиву штету која је проузрокована неправилним радом државних органа”. Руси су купили парцелу у Морињу где је требало да никне атрактивно насеље за које је више руских држављана склопило предуговоре са инвеститором и уплатило одређене новчане износе.
Тврде да су две године након куповине земљишта надлежни ту парцелу у ДУП обележили као зелену површину на којој је забрањена градња. Подсећају да су их надлежни у држави саветовали да покрену измену нацрта детаљног урбанистичког плана, што су учинили, да би од њих, како наводе, било тражено да ураде и ХИА студију за цео Морињ, уз обећање да ће им након тога бити одборена измена тог плана, али до измене ДУП-а није дошло јер је прошао рок! У тужби коју је поднела адвокат Зорица Ђукановић наводи се да је због неиспуњених обавеза покренут спор и пред надлежним судом у Руској Федерацији.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: РОКОВИ ПУЦАЈУ НА "МОРАЧИЦИ": Деоница ауто-пута од Смоковца до Матешева неће бити завршена када је планирано
Након давања негативног мишљења, дошло је до састанка у Министарству културе у фебруару 2016. где је руском инвеститору предложено да изради студију визуелног утицаја на заштићено природно и културно историјско подручје Котора.
- Документ је предат Министарству културе, које од 14. 6. 2016. године до данас није дало сагласност, нити је одлучивало по том питању. На интервенцију тадашњег министра Горановића одржан је састанак са генералним директором Директората Александром Дајковићем, Анастасијом Мирановић и представницима тужиоца, на којем нам је саопштено да, поред достављене студије, треба изградити такозвану ХИА студију по Унесковим смерницама, те да ће се након тога стећи услови за давање позитивног мишљења. На предлог министарства, за израду овакве врсте студије изабран је професор архитекта Горан Радовић, са којим је тужилац склопио уговор о изради студије о процени утицаја на културну баштину - ХИА. Трошкове израде у износу од 7.140 евра сносио је руски инвеститор - наводи се у тужби, уз подсећање да су руски инвеститори 27. фебруара 2017. доставили поменуту студију, што је био услов за давање позитивног мипшљења и сагласности за измене Детаљног урбанистичког плана Морињу.
Након што су доставили и тај документ, стигло је обавештење из Владе Црне Горе - да је у међувремену донета одлука да се рад на ХИА студијама поверава Архитектонском факултету у Подгорици.
НАПЛАТА И ДЕРИПАСКИНОГ ДУГА?
СПОР са руским инвеститорима у Морињу није једини који Руси имају у Црној Гори. Незванично се говори да би Влада могла да покуша да дође до наплате вишемилионског дуга по основу добијених арбитража од фирми Олега Дерипаске запленом имовине коју он има у Црној Гори. Наводно се ради о 11 вила у луксузном резиденцијалном комплексу на Платамунима, чија је вредност вишемилионска. Централноевропска алуминијумска компанија у власништу Дерипаске одбија да плати трошкове поступка и уговорне казне одређене у три одвојене арбитражне одлуке у корист државе Црне Горе, а у износу већем од 1,5 милиона евра.