ЦГ: Минималац треба повећати
06. 12. 2017. у 09:52
На најаву Владе о смањењу доприноса, реаговали у Унији слободних синдиката. Са увођењем неопорезивог дела плата ствара се шанса за веће зараде. Легализовати рад на црно 40.000 радника

Много запослених не може да оствари своја основна права / Фото С. Д.
Крајње је време да се смањи оптерећење на зараде, укине кризни порез, повећа стопа пореза на добит и да се 40.000 радника из сиве зоне уведе у легалне канале. Неопходно је и да се повећа износ минималне зараде која се годинама није мењала и износи 193 евра. Очекујемо да се терет кризе коначно скине са леђа запослених и грађана.
Ово, за "Новости", истиче Срђа Кековић, генерални секретар Уније слободних синдиката Црне Горе, након што је Влада Душка Марковића најавила могућност смањења доприноса, а Централна банка Црне Горе предложила да се смањи порез на добит и укине или смањи кризни порез који је уведен још 2013. године.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Смењен извршни директор Барске пловидбе
- Синдикат је одавно тражио да се укине кризни порез који се за четири године само незнатно смањио. Његово укидање много би значило и послодавцима и радницима јер би то отворило могућност за нова запошљавања. У Унији се не слажемо да треба смањивати стопу пореза на добит, јер је најнижа у Европи. У развијеним државама је три или четири пута већа него код нас, па је њено смањење крајње неприхватљиво. Одавно предлажемо да се порез на добит повећа, јер је пракса показала да ефеката од ниже стопе нема - објашњава Кековић и предлаже да се уведе неопорезиви део зараде, у шта треба укључити дванаестину регреса, топли оброк и још нека давања.
Послодавци би могли да кроз тај стимуланс повећају зараде и отворе простор за нова радна места. Неопорезиви део зараде имају све земље региона, па је ред да га и Црна Гора поново уведе.
Кључни проблем државе је, према речима Кековића, порески дуг који је у једном тренутку износио чак 900 милиона евра, а годишње растао од 130 до 140 милиона евра.
- Унија слободних синдиката сматра да није добро најављено повећање ПДВ на 21 одсто од 1. јануара. Новац треба обезбедити наплатом пореског дуга и смањењем грешака система односно обештећења. Одређеним послодавцима се гледало кроз прсте, а на терет буџета - додаје Кековић.
ПОСАО ЧЕКА 12 ДОКТОРА НАУКА!
У Црној Гори скоро 52.000 људи налази се на Заводу за запошљавање од којих је, према евиденцији Завода, чак 14 одсто или 6.614 високошколаца који чекају посао. Највише их је са завршеним четворогодишњим студијама 4.435 или 67 одсто од укупног броја високошколаца, са завршеним трогодишњим студијама их је 1.894 или 28,6 одсто, док је 273 мастера и магистра и 12 доктора наука.
Наставник
06.12.2017. 10:24
Господо, бирали сте, уживајте. У Мојковцу, Петњици, Цетињу и још једној вароши су сељани опет већински изабрали дпс и сателите, није ми јасно шта се жалите???
Коментари (1)