Митрополит непризнате ЦПЦ: Београдски попови су претња државности Црне Горе
05. 12. 2017. у 14:14
Митрополит непризнате Црногорске православне цркве (ЦПЦ), Михаило, позвао је државну администрацију да не расправља о државној имовини са Београдском патријаршијом

Print screen youtube
Митрополит непризнате Црногорске православне цркве (ЦПЦ), Михаило, позвао је државну администрацију да не расправља о државној имовини са Београдском патријаршијом и оптужио "београдске попове да су претња народности и државности Црне Горе".
Подсетио је да су надлежни државни органи утврдили и потврдили да је икона Филермоса покретно културно добро у власништву државе.
"Користећи се извесним правним пропустима направљеним том приликом, Цетињска филијала Београдске патријрашије и манастир Острог, довели су у питање такво решење. Због тога је у Министарству културе вођена усмена расправа, на којој су учествовали представници Народног музеја, тога Министарстава и Београдске патријаршије. Питам се зашто, и с ким то разговарају, кад су манастир Острог, Цетињски манастир и икона Филермоса у државноме власништву", саопштио је Михаило, пренела је РТЦГ.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ЦПЦ: СПЦ ратује притив Црне Горе
Оценио је да је противуставно "да државна администрација расправља о сопственим власничким правима над њима са представницима старних правних лица, који столују у ова два државана манастира".
"Па јој још и оспоравају власништво, и манастира и Филермосе, у корист Београда. Неодговорна администрација, иако, очито несвесно, сарађује с нашим непријатељима из Београдске патријаршије, која је оличење окупацијске власти, треба да се позове на одговорност због такве политике. Јер су београдски попови претња народности и државности Црне Горе. Оспоравају и отимају нашу културну баштину, укључујући и Филермосу, тако доводећи у питање наш културни и национални идентитет", саопштио је Михаило.
Он тврди да митрополит црногорско-приморски, Амфилохије, својом вољом "покорава све црногорске институције и доминира њима".
"Дирекно пориче наше историјске везе, и с домовином и културном баштином, које има само један циљ - да нас лиши националнога достојанства, и у коначници државе. Између осталога, на расправи је Патријаршија немушто предложила да заједно с црногорском државом граде, веле, заветни храм Свете Тројице, у коме би се сместила икона Филермоса, и преостале две светиње које се чувају у Цетињскоме манастиру - честица Часнога Крста и рука Јована Крститеља", навео је Михаило.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Жена коју је ударио митрополит ЦПЦ: Као да ме је ђаво дотакао
Планирају га, каже, изнад Цетињскога манастира, срца Цетиња и Црне Горе, да би унизили симбол моћи и снаге наше државе, што он јесте, и што је за нас неприхватљиво, и одупрећемо се томе науму свим демократским средствима.
"Таква политика администрације, забрињава нашу Цркву, због њеног бића утемељеног у јеванђељу и идентитета црногорскога народа, чија је духовна окосница", рекао је Михаило.
Држава, како је саопштио, мора да штити црногорску културну баштину и Црногорску цркву, "која оличава суверенитет и интегритет ове земље, у име Црногораца који су је засновали, бранили и одбранили, и у име њихове културе и имена".
"Зато позивам државну администрацију да се дозове, и не расправља о државној имовину са страним правним лицима. Позивам и државнога тужиоца да се умеша у противуставне договоре администрације и Београдске патријаршије, у вези разних државних имовинских права, које политиком договора у корист страних сила и држава, администрација доводи у питање", истакао је Михаило.
Milovan P
05.12.2017. 14:31
Ovom bi neko trebao reći da Milo nije Bog,A da DPS nije religija...
Овог су пре пар година у време божићног поста усликали, како у некој пекар, крка бурек.
@Горан - Сигурно у неку арнаутску бурегџиницу? Па њиов бурек није мрсан! А не вјерујем да је јео четничку гибаницу (сигурно му је мрска и њему и Арнаутима, ка све што је српско)!
zar se Boga ne bojite i ostroškog Vasilije slava mu i milost
Raskolnice, popov zadatak je da prica o jevandjelskoj ljubavi, a ne o drzavnosti. Drzava i crkva su odvojeni i nemaju nista zajednicko.
Коментари (23)